Portræt: Sådan er KMD's nye topchef

Portræt: Ambitiøs. Skarp som en ragekniv. Veluddannet. Hurtig. Lær KMD's nye topchef lidt nærmere at kende.

Artikel top billede

Portræt: Trods sine blot 44 år er KMD's nye topchef, Eva Merete Søfelde Berneke, særdeles rutineret, når det handler om at lede og forstå store virksomheder - både i indland og udland.

Hun er oprindeligt uddannet maskin-ingeniør fra DTU i 1993 og søgte efter endt uddannelse ind som juniorkonsulent i det eftertragtede management-konsulenthus McKinsey, hvor hun blev ansat.

Her blev hun i skiftende stillinger i de næste 14 år suppleret med en MBA hos Insead og et langvarigt ophold i selskabets afdeling i Paris.

McKinsey er specialiseret i management-rådgivning og konsulentopgaver inden for blandt andet topledelse og strategi og har været springbræt for en række af toplederne i dansk erhvervsliv.

Det skyldes flere ting: Konsulentopgaverne i McKinsey giver dels dyb og mangefacetteret indsigt i en række af toppen af erhvervslivets udfordringer (og løsninger herpå) og fungerer dybest set som en tung topleder-uddannelse.

"Jeg har altid vidst, at jeg gerne ville gøre karriere"

Hertil kommer, at McKinsey er kendt for at stille særdeles store krav til sine ansatte. Her er der ekstremt lange arbejdsdage og en solid fokus på at løse opgaverne og gøre dem færdige.

Dette er Eva Berneke også rundet af.

Hun er kendt som en slider, der gerne bruger rigtigt mange timer på jobbet.

"Jeg har altid vidst, at jeg gerne ville gøre karriere. Det handler jo om at erkende, hvad der driver en, og hvad der gør en glad," sagde hun i et interview med Akademikernes Jobbank i 2010.

For Eva Berneke førte McKinsey-årene - de seneste af dem som partner - i 2007 til ansættelsen som strategi-direktør i TDC, hvor hun hurtigt steg i graderne i forskellige direktør-stillinger, til hun i sommeren 2012 blev udnævnt til direktør for TDC Business - og dermed en af de højest placerede kvinder i dansk erhvervsliv.

Har modet til at springe ud på det dybe vand

Selv sagde hun i interviewet i 2010 med Akademikernes Jobbank, at hun tør 'springe ud på dybt vand nogle gange," og at netop denne vilje til at turde påtage sig opgaver, der kan virke overvældende, har ført hende til det sted, hvor hun er i dag.

"I de situationer har jeg sat min lid til dem, der har stået bag mig, og som har troet på mig, og til gode kollegers hjælp og støtte. Og det er jo gået godt hver gang," sagde hun dengang.

KMD's nye topchef er kendt som en slider og en arbejdshest, der kommer tidligt og går sent hjem.

Flere kilder, som Computerworld har talt med, betegner KMD's nye topchef som en meget skarp og kontant person, der 'vil fremad.'

Det går ofte stærkt, men Eva Berneke betegnes som en person, der meget hurtigt er i stand til at sætte sig ind i nye dagsordener og drive dem videre.

Andre mener, at skarpheden kan have en snert af kompromisløshed, men at Eva Berneke generelt er udstyret med et 'vindende væsen' og at hun ofte har vist sig 'bevægelig' og 'sympatisk'.

Eva Berneke kender sin forgænger, KMD's Lars Monrad-Gylling, ganske godt.

De to har sammen med Microsofts topchef, Niels Soelberg, arbejdet sammen i Det Digitale Råd, hvor de sammen har drøftet og udtænkt nye visioner for det digitale Danmark.

Eva Berneke sidder desuden i bestyrelsen i Lego og er næstformand for CBS.

Privat bor hun på Frederiksberg i København, er gift med schweiz-amerikaneren Marc Mayor. Sammen har de fire børn. Den nye KMD-topchef har aldrig lagt skjul på, at hun aldrig har passet ind i den klassiske opfattelse af en dansk familie-mor, som sidder med i skolebestyrelsen og lignende.

"Jeg har altid været ret afklaret med, at jeg elsker at blive udfordret. Og også, at det er et drive, jeg nok ikke bare får tilfredsstillet med en 40-timers arbejdsuge," sagde hun i 2010 til Akademikernes Jobbank.

Læs også:

Her er KMD's nye topchef

Her er den helt store udfordring for KMD's nye topchef.

Lars Monrad-Gylling: Derfor forlader jeg KMD nu

Denne mand leder KMD efter som ny topchef

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S