Twitter træffer 'helt usædvanlig' designbeslutning

Brugertest: Twitter har valgt helt nye funktioner i kampen om at få flere brugere. Det eksperiment er på ingen måder heldigt, bedømmer dansk usability-ekspert.

Artikel top billede

Hos det populære mikroblogging-site Twitter med omkring en halv milliard brugere har man valgt at gå ganske nye veje for at kapre flere brugere.

Selskabet har simpelthen valgt at sløjfe sin normale tilmeldingsformular, når man tilgår sitet fra en Windows-pc og Mac, og erstattet det med en app-download - som man lige skal bladre lidt efter på Twitters website.

Hvis man derimod tilgår sitet fra en Android eller iOS-enhed, fungerer tilmeldingsprocessen ganske normalt, som man har kendt gennem internettets 25-årige historie med afgivelse af navn, brugernavn, adgangskode og deslige. 

'Helt usædvanlig'

Computerworld har bedt usability-eksperten Rolf Molich om at teste Twitters nye tilmeldingsproces. Han har 30 års erfaring inden for brugervenlighed i firmaer som Nielsen Norman Gropup og sit eget selskab DialogDesign.

Han har i forvejen ikke en Twitter-konto, og usability-eksperten er langtfra imponeret over, hvor bøvlet det er at komme til at kvidre med på nettet.

"Jeg har ikke noget imod, at man prøver noget nyt, men tilmeldingen er helt usædvanlig, da den er besværlig, tager for lang tid og sproget hopper frem og tilbage mellem dansk og engelsk," lyder bedømmelsen fra Rolf Molich.

"Det tog omkring 11 minutter fra jeg startede, til jeg kunne taste mine oplysninger ind, og det er cirka tre gange længere tid, end jeg ville forvente," fortsætter han.

Sådan gjorde vi

Den lynhurtige test af tilmeldingen til Twitter foregik ved, at Rolf Molich tastede t-w-i-t-t-e-r-.-c-o-m ind i en browser på sin Windows 8.1-maskine og ledte efter tilmeldingsknappen.

Den blev ikke fundet i første hug, hvorefter usability-eksperten bladrede rundt, indtil han endelig fandt app-download til Windows 8.

Herefter blev han bedt om at indtaste sin mailadresse, hvorefter han fik mailet et link, som umiddelbart ville sende ham ind i Microsofts app-butik.

"Det virkede dog lidt underligt, at man i mailen får at vide, at man skal åbne linket fra en mobil enhed," lyder det fra Rolf Molich, som ved et ganske normalt museklik blev sendt ind til den gratis Twitter-app i Microsoft-butikken.

Hvad så nu? 
App'en downloades og installeres på Windows-maskinen, hvorefter den umiddelbart ikke kan findes.

Twitter gemmer sig bag hjemmeside

"Min app-oversigt i Windows 8.1 er sorteret i alfabetisk rækkefølge, og der lå den som nummer 30 ud af omkring 35 programmer," forklarer Rolf Molich.

Først efter app'en bliver fundet og åbnet kommer brugervenligheds-eksperten ind til tilmeldingsprocessen, så han kan oprette en Twitter-konto.

"Jeg gentager, at det er usædvanligt, og det er absolut ikke positivt ment. Jeg er jo vant til, at det foregår meget nemmere end dette her," siger Rolf Molich og henviser til oprettelsesprocedurer hos blandt andre Twitter-konkurrenter som Google+ og Facebook.

Total radiotavshed

Computerworld har henvendt sig til Twitters amerikanske presseafdeling ad flere omgange for at få en forklaring på, hvorfor tilmeldingsproceduren er blevet lavet så radikalt meget om.

Men her er den eneste kommentar fra pressemedarbejder Julie, at selskabet ikke har nogen kommentarer til vores spørgsmål - ud over en henvisning til selskabets blog, hvor der annonceres en række af eksperimenter i den kommende tid.

De spørgsmål, som Computerworld ellers gerne ville have svar på, er: 

- Hvorfor har Twitter ændret tilmeldingsproceduren for pc- og Mac-brugere?

- Hvor længe har I haft fjernet muligheden for at tilmelde sig via nettet, hvis man er pc- eller Mac-bruger?

- Er det overhovedet muligt at blive Twitter-bruger, hvis man eksempelvis sidder på en Windows XP- eller Windows 7-maskine (som der umiddelbart ikke findes apps til)

- Hvor meget af jeres nuværende trafik kommer fra pc-browsere sammenlignet med mobile apps/mobile enheder?

- Tror I, at Twitter vil få flere nye brugere, når I har fjernet muligheden for at tilmelde sig Twitter fra en browser, som brugerne er vant til på webtjenester som Facebook, Gmail og Outlook/Hotmail?

Giv din mening til kende: Hvad mener du om Twitters nye tilmeldingsprocedure? 

Læs også:
Her er listen over danske CIOs på Twitter 

Nye dokumenter afslører: Pengene vælter ud af Twitter

Vupti: Twitter er pludselig mange milliarder kroner værd

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S