Koncerndirektør forlader TDC

Opdateret: En af TDC's absolutte topchefer forlader koncernen. Dermed har to helt centrale koncerndirektører besluttet at forlade TDC på ganske kort tid.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Koncerndirektøren for Consumer i TDC Group, Anders Jensen, stopper i TDC.

TDC meddeler, at Anders Jensen ønsker at forfølge nye karrieremuligheder uden for koncernen.

"Anders Jensen fratræder efter eget ønske og fortsætter i stillingen, indtil der er udpeget en ny koncerndirektør," skriver selskabet. 

"Efter cirka tre år i stillingen, hvor TDC Groups Consumer division har gennemgået store forandringer og har opnået resultater, som jeg er stolt af, synes jeg, at tiden er kommet til at tage en pause og finde de helt rigtige nye udfordringer," udtaler Anders Jensen i en pressemeddelelse.

Anders Jensen har haft ansvaret for Group Marketing, indhold og digital innovation samt TDC Groups consumer brands: TDC, YouSee, Telmore og Fullrate.

Senest har Anders Jensen stået i spidsen for TDC's køb af Blockbuster-brandet i Danmark

Anders Jensen har haft stillingen i cirka tre år og kom i sin tid til TDC fra en stilling som koncernchef for Ungarns næststørste mobilselskab.

"Det er klart, at Anders Jensen efterlader et hul i organisationen, men også jeg synes, at Consumer er i god form, og det er et stærkt og kompetent ledelsesteam, der driver forretningsområdet," udtaler Carsten Dilling, koncernchef i TDC Group.

To vigtige topchefer forlader TDC på kort tid

Anders Jensen blev i sin tid nævnt som en af de oplagte kanditater som øverste direktør i TDC-koncernen, da Henrik Poulsen skiftede til Dong - men det endte som bekendt med at blive Carsten Dilling, der overtog styringen med den danske telegigant.  

Med Anders Jensens farvel mister Carsten Dilling nu endnu en topchef på ganske kort tid.

I sidste uge meddelte Eva Berneke, koncerndirektør og direktør i TDC Erhverv, at hun skifter til en stilling som administrerende direktør for KMD.

Store planer i TDC

Meddelelsen om Anders Jensens exit kommer i samme uge, som det er kommet frem, at der er intern uro i TDC.

Som Computerworld skrev tidligere på ugen, fremgår det af en intern meddelelse til TDC-medarbejderne, at selskabet vil overveje "partnerskaber, outsource eller offshore" på en stribe nye områder.

Det er ikke overraskende noget, der skaber en vis nervøsitet blandt medarbejderne. 

"Det er klart, at vi som medarbejdernes repræsentanter er bekymrede for denne udvikling," lyder en kommentar fra en medarbejderrepræsentant. 

Det er uvist, om der er nogen sammenhæng imellem de nye planer og Anders Jensens exit, men uanset hvad har to centrale topchefer nu på to uger besluttet at forlade koncernen - samtidig med, at der er store planer i spil.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen