KMD køber CSC-afdeling

Kommunekæmpen KMD overtager CSC Consultning Groups afdeling for software til elselskaber, CSC Energi, i en handel til et tocifret millionbeløb. Med i handlen følger 18 medarbejdere og it-systemet Panda, som KMD vil videreudvikle.

Hvor de før skulle tage med cykel, bil eller bus til CSC's afdelinger i Herlev og Vejle, kommer den daglige tur på arbejde for 18 CSC-medarbejdere fremover til at gå til Ballerup eller Odense.

Kommuneleverandøren KMD og statsleverandøren CSC Consulting Group er nemlig blevet enige om, at KMD overtager CSC's afdeling for software til energi-selskaber, CSC Energi.

Afdelingen har 18 medarbejdere, som bliver tilbudt stilling i KMD's tilsvarende afdeling, KMD Energi, der dermed når op på i alt 65 medarbejdere, som primært sidder i Ballerup.

Tocifret millionbeløb

Parterne ønsker ikke at oplyse, hvor meget KMD har betalt for CSC Energi, men Computerworld Online erfarer, at der er tale om et tocifret millionbeløb.

CSC Energis hovedaktiv er dataopsamlings-systemet Panda, som en række af Danmarks største energiselskabet i dag anvender til at indsamle og bearbejde måledata fra kraftvarme-værker.

Med i købet følger også CSC Indvejningssystem, som anvendes til en række funktioner inden for affaldsbehandling.

Ifølge KMD's egne oplysninger sidder selskabet i dag på omkring 25 procent af markedet for software til energisektoren, og det har derfor været nærliggende for selskabet at kigge efter muligheder for at købe sig større på området.

Betydende leverandør

- Vi bliver nu en betydende leverandør på det tekniske område i energisektoren og får en fuldt dækkende produktportefølje, siger KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling. Han betegner Panda som et "perfekt" supplement til KMD's aktiviteter på området.

CSC har valgt at sælge, fordi energisektoren ikke hører blandt selskabets kerneområder, men snarere betragtes som et nicheområde i koncernen.

- Salget er en del af vores fælles nordiske strategi, hvor vi ønsker at fokusere på vores kerneforretninger, som er outsourcing, systemintegration og consulting, siger Kai Dahl-Jensen, administrerende direktør for CSC Consulting Group.

Det er KMD's plan, at Panda-systemet skal tilbydes til virksomheder med behov for at måle og bearbejde data til blandt andet kundehåndtering og afregning.

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job