25.000 servere hacket i al hemmelighed: Sådan misbruges de

Mange tusinde servere er blevet hacket af en gruppe it-kriminelle og misbruges nu til at gå direkte efter dig.

Artikel top billede

Siden 2011 er 25.000 Unix-baserede servere blevet hacket af it-kriminelle, der ved at byde ind på serverne har kunnet udnytte serverne til blandt andet at udsende store mændger spam-mails.

Det er sikkerhedsfirmaet ESET, der har afsløret det store server-hack, hvor der skal være udsendt flere end 35 millioner spam-beskeder hver eneste dag.

Det skriver det britiske it-medie V3.

De kriminelles aktiviteter har gået under kodenavnet Operation Windigo, og det blev afsløret af ESET i samarbejde med det tyske Computer Emergency Response Team (CERT) og Swedish National Infrastructure for Computing (SNIC).

Hackerangrebet har fundet sted ved, at de kriminelle via avanceret malware fik kontrol med Unix-serverne, hvorefter besøgende på diverse sider, der var hostet på serverne, også blev ramt.

Er sket stort set ubemærket

Det drejer sig blandt andet om siderne cPanel.net og Linux Foundation, skriver V3.

"Windigo har taget til i styrke, stort set uden at være blevet bemærket af sikkerheds-miljøet, i mere end to og et halvt år, og har i øjeblikket flere end 10.000 servere under kontrol," lyder det fra ESET, der oplyser, at der hver eneste dag udsendes millioner af spam-beskeder.

"Endnu værre er det, at over en halv million computere hver eneste dag er i risiko for at blive inficeret, når de besøger websider, der er ramt af webserver-malware, som Operation Windigo har plantet, og som videresender til ondsindede exploit kits og reklamer."

V3 skriver, at ESET oplyser, at en del server-administratorer godt er klar over problemet, men ikke har gjort noget ved det.

"Vi ved godt, at det er hårdt at skulle slette din server og starte fra scratch, mens hvis hackere har stjålet eller brudt dine login-oplysninger og har fjernadgang til dine servere, har du ikke råd til at tage nogen risiko."

Læs også:

Disse tre trends skal sikkerhedsfolk have styr på

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S