25.000 servere hacket i al hemmelighed: Sådan misbruges de

Mange tusinde servere er blevet hacket af en gruppe it-kriminelle og misbruges nu til at gå direkte efter dig.

Artikel top billede

Siden 2011 er 25.000 Unix-baserede servere blevet hacket af it-kriminelle, der ved at byde ind på serverne har kunnet udnytte serverne til blandt andet at udsende store mændger spam-mails.

Det er sikkerhedsfirmaet ESET, der har afsløret det store server-hack, hvor der skal være udsendt flere end 35 millioner spam-beskeder hver eneste dag.

Det skriver det britiske it-medie V3.

De kriminelles aktiviteter har gået under kodenavnet Operation Windigo, og det blev afsløret af ESET i samarbejde med det tyske Computer Emergency Response Team (CERT) og Swedish National Infrastructure for Computing (SNIC).

Hackerangrebet har fundet sted ved, at de kriminelle via avanceret malware fik kontrol med Unix-serverne, hvorefter besøgende på diverse sider, der var hostet på serverne, også blev ramt.

Er sket stort set ubemærket

Det drejer sig blandt andet om siderne cPanel.net og Linux Foundation, skriver V3.

"Windigo har taget til i styrke, stort set uden at være blevet bemærket af sikkerheds-miljøet, i mere end to og et halvt år, og har i øjeblikket flere end 10.000 servere under kontrol," lyder det fra ESET, der oplyser, at der hver eneste dag udsendes millioner af spam-beskeder.

"Endnu værre er det, at over en halv million computere hver eneste dag er i risiko for at blive inficeret, når de besøger websider, der er ramt af webserver-malware, som Operation Windigo har plantet, og som videresender til ondsindede exploit kits og reklamer."

V3 skriver, at ESET oplyser, at en del server-administratorer godt er klar over problemet, men ikke har gjort noget ved det.

"Vi ved godt, at det er hårdt at skulle slette din server og starte fra scratch, mens hvis hackere har stjålet eller brudt dine login-oplysninger og har fjernadgang til dine servere, har du ikke råd til at tage nogen risiko."

Læs også:

Disse tre trends skal sikkerhedsfolk have styr på

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S