Sådan lærer du dine børn at færdes sikkert på nettet

Klumme: Der er stort behov for, at vores børn tidligt lærer nogle regler for, hvordan de færdes på nettet. For nettet er ikke sikkert. Her får du nogle fif.

Artikel top billede

Hvert tredje barn i 7. klasse har besøgt websider, som deres forældre ikke ønsker, de skal se.

Samtidig henvender et stigende antal bekymrede forældre sig til os i DKCERT.

De er utrygge ved deres børns færden på nettet.

"Måske har min datter sendt nøgenbilleder af sig selv over Snapchat. Hvad skal jeg gøre?" spørger de for eksempel.

Og jeg forstår godt deres bekymring.

En tjeneste som Snapchat lover godt nok, at billeder slettes, så snart de er vist. Men den slags hindringer kan omgås.

Børn og unge løber en risiko for, at private billeder af dem lever evigt på nettet. Dermed kan de for eksempel dukke op, når barnet bliver voksen og søger job.

En aktuel undersøgelse fra Børnerådet viser, at 31 procent af børnene i 7. klasse har foretaget sig ting på internettet, som de er klar over, at deres forældre ikke er glade for.

Det handler primært om at besøge pornosider.

Nogle forældre går så vidt som til at tage smartphonen og andet udstyr fra børnene.

Andre opretter selv konti på Snapchat og ungdomssites for at lære teknologien at kende.

Vi kan ikke undgå, at vores børn bruger sociale netværk og andre tjenester.

Tager vi smartphonen fra dem, bruger de en computer på skolen eller låner en vens.

Som færdselsregler

Jeg er enig med Børnerådet og de bekymrede forældre: Vi har et problem.

Vi sender ikke børn ud i trafikken uden at lære dem de vigtigste færdselsregler.

På samme måde bør vi ikke slippe dem løs på internettet og mobile tjenester uden et minimum af viden.

Og vi skal sætte ind tidligt.


Sådan bør du gøre

Det er efter min mening for sent at lære børnene sikker adfærd på nettet, når de går i gymnasiet.

På det tidspunkt kan de allerede have fået dårlige vaner - og har måske offentliggjort billeder, de burde have holdt for sig selv.

Allerede som seks-ni-årige skal børn lære, hvordan man agerer på nettet.

De skal kende basale begreber som brugernavn og password - og hvorfor man ikke må genbruge sit password.

De skal også lære, hvorfor de skal være varsomme med at dele private billeder og andre data.

Undersøgelsen fra Børnerådet dokumenterer, at der er et behov: Mere end hver fjerde 13-årige synes, at de lærer for lidt i skolen om at være på nettet.

Offentlig-privat samarbejde

Hvem skal så påtage sig den opgave?

Umiddelbart kan man mene, at det må være skolernes opgave.

Men jeg er bange for, at det kniber med den nødvendige viden. En lærer kender til undervisningsegnede apps, men kan ikke forventes at være inde i it-sikkerhed.

Så jeg tror, vi har brug for et offentlig-privat samarbejde.

Vi har mange dygtige it-virksomheder i Danmark.

De må kunne lære børn sikker adfærd på nettet i samarbejde med skolerne og de andre steder, hvor børnene kommer.

Min opfordring til it-branchen lyder: Tag handsken op og hjælp med at lære fremtidens borgere at færdes på nettet.

Det gælder vores sikkerhed.

DKCERT (www.cert.dk) er et dansk Computer Security Incident Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DKCERT information om internetsikkerhed.

DKCERT udsender advarsler og tager imod henvendelser om sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet. DKCERT er en organisation i DeIC, DTU.

Shehzad Ahmad opdaterer en gang om måneden Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for informationssikkerhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,