Ups! Populær chat-app blotter dine private beskeder

En meget populær app, der blandt andet gør det muligt at udveksle billeder, indeholder en alvorlig sikkerhedsbrist.

Artikel top billede

Den populære app Viber, der lader brugerne sende beskeder, tale sammen og dele billeder med hinanden helt gratis, indeholder en alvorlig sårbarhed.

Det skriver sikkerhedsmediet Threatpost.com, der kan fortælle, at den information, der overføres via Viber, potentialt kan ses af it-kriminelle.

Problemet er ifølge Threatpost, at brugernes indhold opbevares i et ikke-krypteret format på virksomhedens servere.

Det er sikkerheds-forskere fra et amerikansk universitet, der har dokumenteret sårbarheden. De har gjort Viber opmærksom på problemet - men har tilsyneladende ikke modtaget noget svar fra virksomheden.

Sårbarheden i Viber betyder ifølge Threatpost, at eksempelvis billeder og video, der sendes frem og tilbage via Viber, vil kunne blive opsnappet af kriminelle, mens selve chat-beskederne ser ud til at være krypterede.

Herunder kan du se, hvordan sikkerhedsforskerne har held til at udnytte sårbarheden i Viber:

Det er langt fra første gang, at der er sikkerhedsproblemer med en gratis besked-tjeneste.

Blandt andet har Whatsapp også tidligere været anklaget for at blotte brugernes beskeder.

Viber, der har op imod 300 millioner brugere på verdensplan, er i øvrigt ved at blive opkøbt af det japanske internet-firma Rakuten for små fem milliarder kroner.

Tidligere på året besluttede Mark Zuckerberg og Facebook at købe WhatsApp for omkring 100 milliarder kroner - og dermed overtage de omkring 500 millioner brugere, som denne tjeneste har.

Læs også:

Derfor er sms-afløser en potent sikkerhedsbombe

It-opkomling køber Skype-konkurrent for milliarder

WhatsApp: Sådan kommer vi til at fungere hos Facebook

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS