Ups! Populær chat-app blotter dine private beskeder

En meget populær app, der blandt andet gør det muligt at udveksle billeder, indeholder en alvorlig sikkerhedsbrist.

Artikel top billede

Den populære app Viber, der lader brugerne sende beskeder, tale sammen og dele billeder med hinanden helt gratis, indeholder en alvorlig sårbarhed.

Det skriver sikkerhedsmediet Threatpost.com, der kan fortælle, at den information, der overføres via Viber, potentialt kan ses af it-kriminelle.

Problemet er ifølge Threatpost, at brugernes indhold opbevares i et ikke-krypteret format på virksomhedens servere.

Det er sikkerheds-forskere fra et amerikansk universitet, der har dokumenteret sårbarheden. De har gjort Viber opmærksom på problemet - men har tilsyneladende ikke modtaget noget svar fra virksomheden.

Sårbarheden i Viber betyder ifølge Threatpost, at eksempelvis billeder og video, der sendes frem og tilbage via Viber, vil kunne blive opsnappet af kriminelle, mens selve chat-beskederne ser ud til at være krypterede.

Herunder kan du se, hvordan sikkerhedsforskerne har held til at udnytte sårbarheden i Viber:

Det er langt fra første gang, at der er sikkerhedsproblemer med en gratis besked-tjeneste.

Blandt andet har Whatsapp også tidligere været anklaget for at blotte brugernes beskeder.

Viber, der har op imod 300 millioner brugere på verdensplan, er i øvrigt ved at blive opkøbt af det japanske internet-firma Rakuten for små fem milliarder kroner.

Tidligere på året besluttede Mark Zuckerberg og Facebook at købe WhatsApp for omkring 100 milliarder kroner - og dermed overtage de omkring 500 millioner brugere, som denne tjeneste har.

Læs også:

Derfor er sms-afløser en potent sikkerhedsbombe

It-opkomling køber Skype-konkurrent for milliarder

WhatsApp: Sådan kommer vi til at fungere hos Facebook

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S