Nokia-telefoner først med stor og ventet Windows Phone-opdatering

Nokias Lumia-telefoner får som de første Windows Phone 8.1-opdateringen.

Artikel top billede

Den længe ventede opdatering til Windows Phone kommer nu til Nokias Lumia-telefoner.

Opdateringerne ruller støt ud i denne uge - også til de danske Lumia-ejere - og det ser ud til, at næsten alle Windows Phone 8-modeller får opdateringen.

Opdateringen, som hos Nokia kaldes "Lumia Cyan", indeholder en lang række opdateringer, som blandt andet tæller en udvidet mulighed for at personliggøre livetiles, så de fylder mindre. Der kommer samtidig en længe ventet notifikationsbar, som Microsoft kalder Actioncenter i stedet.

Samtidig kommer der også en række opdateringer til Microsofts egne programmer såsom Internet Explorer 11, som er blevet en del hurtigere, og til kalender-appen, som skulle være væsentligt mere overskuelig.

Ingen Cortana til Danmark endnu

Til de amerikanske Lumia-brugere kommer Microsofts elektroniske assistent, Cortana, i opdateringen.

Cortana, som er en direkte konkurrent til Google's Google Now og Apples Siri, gættede blandt andet rigtigt på næsten alle fodboldkampe til VM, men der vil stadig gå en rum tid, før vi kommer til at høre Cortana tale dansk.

I stedet vil der komme en række andre features som understøttelse af Mircast, Bluetooth 4.0-understøttelse og en motions-app, som samler fitness-relaterede data om dig.

Vi har testet Nokias 930, som med Windows Phone 8.1 næsten fik omvendt en indædt iPhone-bruger. Læs mere her

Opdateringen sker fra i denne uge og over de kommende uger over hele verden. Du kan se hele listen over hvilke telefoner, som modtager en opdatering her.

Læs også: Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Læs også: Så vild bliver Windows Phone 8.1

Læs også: Gartner spår kanonvækst for Windows Phone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse