Derfor ender store softwareprojekter som det rene juks

Store softwareprojekter ender alt for ofte i store problemer - og kan ligefrem true virksomhedens eksistens. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Mange virksomheder og organisationer bruger omkring halvdelen af it-budgettet på at udvikle nye softwareløsninger.

Derfor er det også en ganske alvorlig sag, at alt for mange projekter ikke ender, som det var hensigten - men i stedet som et helt eller delvist mislykket softwareprojekt.

"En undersøgelse af McKinsey og Oxford Uni­versity fandt, at store softwareprojekter i gennemsnit overskrider budgettet med 66 procent og tidsplanen med 33 procent." 

"Så mange som 17 procent af projekterne går så skidt, at de kan true selve virksomhedens eksistens,"
skriver
McKinsey.

Derfor er det så svært at styre

Rådgivningsfirmaet har også et bud på, hvad årsagen er til, at de store projekter har en øget risiko for at ende galt.

"De tre discipliner, der er involveret i projekter med applikationsudvikling - forretningsanalyser, udvikling og test - fungerer ofte i siloer med et ineffektivt informations-flow imellem dem. Dette er et mindre problem i små applikations-projekter, men kommunikations-problemerne vokser i store-komplekse programmer," skriver McKinsey.

De projekter, der har den største risiko for at ende galt, er typisk dem, der afviger mest fra de normale arbejdsgange i virksomheden.

For kommunikationen og koordinationen er altafgørende, hvis projektet skal ende som en succes.

McKinsey peger på, at agile udviklingsmetoder og lignende kan hjælpe projektet på rette vej, men skriver samtidig at agil udvikling typisk passer bedst til mindre projekter - og uanset hvilke metoder, man tager i brug, så skal man være opmærksom på de organisatoriske udfordringer.

"... det er vores erfaring, at disse tilgange skal kombineres med en ny organisations-konstruktion med teams, der fungerer på tværs af funktioner."

"Vi har opdaget, at funktionelt organiserede team-strukturer virker modsat hensigten i mange store, komplekse projekter med appplikations-udvikling. Hver enkelt funktion tager kun ejerskab over sin del af softwareudviklingens livscyklus i stedet for at levere brugbar funktionalitet til slutbrugeren," skriver McKinsey.

Læs også:

Her er Danmarks fem bedste it-chefer - og deres vinderprojekter

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job