Danske forskere snupper verdensrekord i dataoverførsel

Forskere fra DTU har sat en vild rekord i dataoverførsler, og Danmark snupper dermed verdensrekorden fra Tyskland.

Artikel top billede

Forskere på DTU har formået at overføre hele 43 terabit i sekundet. 

High-Speed Optical Communications-gruppen (HSOC) ved DTU Fotonik har dermed slået den hidtidige vedensrekord, der var sat af nogle tyskere - den lød på 32 terabit i sekundet.

Det skriver DTU selv i en pressemeddelelse.

Forskerne skriver, at internettrafikken årligt øges med 40-50 procent, og at internettet i dag står for et samlet energiforbrug, der svarer til en CO2-udledning på mere end to procent af den globale menneskeskabte CO2-udledning.

Det er på niveau med transportindustrien.

"Men disse andre industrier vokser ikke med 40 procent om året. Derfor er det bydende nødvendigt at finde løsninger til internettet, hvor energiforbruget reduceres kraftigt, samtidig med at båndbredden øges. Det er dette DTU-gruppen har demonstreret med denne seneste rekord," forklares det blandet andet.

Til forsøget brugte forskerne en ny type optisk fiber, som de havde lånt af det japanske teleselskab NNT.

"Fiberen indeholder syv kerner (glastråde) i stedet for kun én kerne, som er i standard-fibrene. Derved er det muligt at flytte endnu mere data. Trods de syv kerner, fylder denne nye fiber ikke mere end standard-fiberen."

High-Speed Optical Communications-gruppen ved DTU Fotonik har tidligere haft netop denne verdensrekord, og i 2009 var gruppen den første, der brød 'terabit-muren' ved at overføre 1 terabit i sekundet.

Den nye verdensrekord på 43 terabit i sekundet er blevet verificeret, og den blev præsenteret ved den internationale konference CLEO 2014, lyder det desuden fra DTU.

Læs også:

Super hurtige og trådløse lasernetværk får nu ekstra turbo

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network