Lov på vej: Firmaer skal ansætte en dataansvarlig person

En ny EU-lov lægger op til, at offentlige og private virksomheder skal ansætte en person på tillidsmandslignende vilkår til at holde øje med persondata. Det bliver dyrt og bøvlet, advarer den danske regering.

Artikel top billede

En ny persondatalov fra EU vil tvinge virksomheder, staten og kommunerne til at bruge langt flere ressourcer på at håndtere persondata. Det skriver jp.dk.

Som noget af det mest kontroversielle skal virksomheder og det offentlige ansætte en person, der skal sikre, at den nye persondatalov overholdes.

Det bliver dyrt og bøvlet og uden tilsvarende høje resultater, advarer den danske regering nu efter konsultation med en lang række erhvervsorganisationer, kommuner og interesseorganisationer.

"Fra regeringens side finder man, at forslaget indeholder bestemmelser, som medfører, at de administrative omkostninger for myndigheder og virksomheder øges, uden at dette medfører, at de registrerede sikres en bedre retsstilling," hedder det i en skrivelse fra Justitsministeriet.

Som noget af det mest kontroversielle nye skal virksomheder og det offentlige ansætte en person, der skal sikre, at den nye persondatalov overholdes.

Forslaget om en dataansvarlig person er en stor del af erhvervslivet og Kommunernes Landsforening stærkt kritiske over for. Både fordi det er dyrt, og fordi den dataansvarlige ikke sådan lige skal kunne fyres for at sikre uafhængighed, skriver jp.dk.

Datatilsynet og advokaternes brancheforeninger er dog ifølge avisen positive over for ordningen, som man allerede kender til i Tyskland, Sverige og Norge.

Ifølge kommissionens oprindelige forslag var der lagt op til, at alle virksomheder med over 250 ansatte skal ansætte en sådan databeskyttelsesansvarlig, men parlamentet har for nylig ændret kravet til, at det bliver alle virksomheder, der har mere end 5.000 registrerede over en 12 måneders periode - det være sig 5.000 kunder, ansatte, klienter eller andre.

På andre områder er erhvervslivet tilfreds med den ny lov, der er på vej, fordi den vil gøre det nemmere at flytte data rundt mellem EU-lande, skriver jp.dk.

Læs også:

Så hårdt kan ny skrap EU-lov ramme it-virksomhederne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse