Lov på vej: Firmaer skal ansætte en dataansvarlig person

En ny EU-lov lægger op til, at offentlige og private virksomheder skal ansætte en person på tillidsmandslignende vilkår til at holde øje med persondata. Det bliver dyrt og bøvlet, advarer den danske regering.

Artikel top billede

En ny persondatalov fra EU vil tvinge virksomheder, staten og kommunerne til at bruge langt flere ressourcer på at håndtere persondata. Det skriver jp.dk.

Som noget af det mest kontroversielle skal virksomheder og det offentlige ansætte en person, der skal sikre, at den nye persondatalov overholdes.

Det bliver dyrt og bøvlet og uden tilsvarende høje resultater, advarer den danske regering nu efter konsultation med en lang række erhvervsorganisationer, kommuner og interesseorganisationer.

"Fra regeringens side finder man, at forslaget indeholder bestemmelser, som medfører, at de administrative omkostninger for myndigheder og virksomheder øges, uden at dette medfører, at de registrerede sikres en bedre retsstilling," hedder det i en skrivelse fra Justitsministeriet.

Som noget af det mest kontroversielle nye skal virksomheder og det offentlige ansætte en person, der skal sikre, at den nye persondatalov overholdes.

Forslaget om en dataansvarlig person er en stor del af erhvervslivet og Kommunernes Landsforening stærkt kritiske over for. Både fordi det er dyrt, og fordi den dataansvarlige ikke sådan lige skal kunne fyres for at sikre uafhængighed, skriver jp.dk.

Datatilsynet og advokaternes brancheforeninger er dog ifølge avisen positive over for ordningen, som man allerede kender til i Tyskland, Sverige og Norge.

Ifølge kommissionens oprindelige forslag var der lagt op til, at alle virksomheder med over 250 ansatte skal ansætte en sådan databeskyttelsesansvarlig, men parlamentet har for nylig ændret kravet til, at det bliver alle virksomheder, der har mere end 5.000 registrerede over en 12 måneders periode - det være sig 5.000 kunder, ansatte, klienter eller andre.

På andre områder er erhvervslivet tilfreds med den ny lov, der er på vej, fordi den vil gøre det nemmere at flytte data rundt mellem EU-lande, skriver jp.dk.

Læs også:

Så hårdt kan ny skrap EU-lov ramme it-virksomhederne

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos