Lov på vej: Firmaer skal ansætte en dataansvarlig person

En ny EU-lov lægger op til, at offentlige og private virksomheder skal ansætte en person på tillidsmandslignende vilkår til at holde øje med persondata. Det bliver dyrt og bøvlet, advarer den danske regering.

Artikel top billede

En ny persondatalov fra EU vil tvinge virksomheder, staten og kommunerne til at bruge langt flere ressourcer på at håndtere persondata. Det skriver jp.dk.

Som noget af det mest kontroversielle skal virksomheder og det offentlige ansætte en person, der skal sikre, at den nye persondatalov overholdes.

Det bliver dyrt og bøvlet og uden tilsvarende høje resultater, advarer den danske regering nu efter konsultation med en lang række erhvervsorganisationer, kommuner og interesseorganisationer.

"Fra regeringens side finder man, at forslaget indeholder bestemmelser, som medfører, at de administrative omkostninger for myndigheder og virksomheder øges, uden at dette medfører, at de registrerede sikres en bedre retsstilling," hedder det i en skrivelse fra Justitsministeriet.

Som noget af det mest kontroversielle nye skal virksomheder og det offentlige ansætte en person, der skal sikre, at den nye persondatalov overholdes.

Forslaget om en dataansvarlig person er en stor del af erhvervslivet og Kommunernes Landsforening stærkt kritiske over for. Både fordi det er dyrt, og fordi den dataansvarlige ikke sådan lige skal kunne fyres for at sikre uafhængighed, skriver jp.dk.

Datatilsynet og advokaternes brancheforeninger er dog ifølge avisen positive over for ordningen, som man allerede kender til i Tyskland, Sverige og Norge.

Ifølge kommissionens oprindelige forslag var der lagt op til, at alle virksomheder med over 250 ansatte skal ansætte en sådan databeskyttelsesansvarlig, men parlamentet har for nylig ændret kravet til, at det bliver alle virksomheder, der har mere end 5.000 registrerede over en 12 måneders periode - det være sig 5.000 kunder, ansatte, klienter eller andre.

På andre områder er erhvervslivet tilfreds med den ny lov, der er på vej, fordi den vil gøre det nemmere at flytte data rundt mellem EU-lande, skriver jp.dk.

Læs også:

Så hårdt kan ny skrap EU-lov ramme it-virksomhederne

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S