Ny ARM-processor baner vejen for robotter og vilde wearables

Processor-producenten ARM øjner et nyt kæmpemarked for processorer, som den nye Cortex M7 skal forsøge at ramme.

Artikel top billede

Der er fuld gang i udviklingsarbejdet hos de store chip-producenter, der nu for alvor begynder at tage apparater langt uden for den traditionelle pc-verden med ind i betragtningerne.

ARM - der har fået sig grundigt etableret på smartphone-markedet - melder nu klar med sin nye Cortex M7-processor, der er udviklet med særligt hensyn til de behov, som spirende teknologi-områder som robotter, intelligente applikationer og det spirende marked for wearables stiller.

Helt nyt design

Cortex M7 CPU er mere end en processor, for der er tale om et helt nyt design, som ARM vil sælge på licens til andre chip-producenter.

Det er ARM's håb, at det kan føre til, at det nye Cortex M7 CPU-design vil blive anvendt i processor til eksempelvis bil-industrien, i medicinske produkter samt i en række storage-enheder og lignende.

Ifølge selskabet vil man på M7 blive i stand til at pakke langt mere funktionalitet og features ind i hardwaren.

M7 vil få en clockspeed på 400MHz, hvilket ifølge ARM vil give mulighed for langt mere følsom kontrol og præcision i eksempelvis lokations- og hastigheds-målinger. Det gør M7'eren særlig anvendelig i for eksempel droner og robotter.

"For i bevægelige enheder stilles der store krav til [CPU'ens] hastighed, hvis ting som svartid og motorstyring skal køre ordentligt," lyder det fra Nandan Nayampally, marketingchef i ARM's CPU-afdeling.

ARM peger på, at M7 ligeledes er udviklet til brug i wearables som smartglasses, da processoren er udviklet til at indsamle information fra forskellige sensorer.

Sensorer i massevis

I bestræbelserne på at nå ud til den brede vifte af apparater, der ventes at strømme ud, når 'Internet of Things' for alvor tager fart, har det været et fokusområde, at M7 skal understøtte trådløse teknologier og sensorer.

Ifølge Nandan Nayampally er M7 hurtig nok til at levere 'embedded intelligence,' så kun relevante informationer sendes videre.

ARM sidder i dag solidt på markedet for processorer til smartphone-markedet, hvor selskabets Cortex-A-processor er meget udbredt. Angiveligt vil Cortex-A også snart dukke op i de første servere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S