Fujitsu Siemens fyrer danske konsulenter

Den nye direktør for Fujitsu Siemens i Danmark har fyret ni konsulenter og vil i stedet opruste på salgssiden. Konsulentarbejdet er overladt til Siemens Business Services, og Merete Søby er hentet fra HP som ny salgsdirektør.

Fujitsu Siemens vil have flere sælgere i Danmark, og det fører nu til, at ni konsulenter mister jobbet. Deres arbejde skal fremover varetages af Siemens Business Services.

Fyringerne er et led den nye direktør Lars Wørzners strategi. Han overtog ledelsen i Fujitsu Siemens ved nytår, og vil effektivisere forretningen, så der kommer større fokus på det salgsmæssige.

- Vi er ikke folk nok ude i marken. Vores kunder fortæller os, at vi har nogle gode produkter, men at vi ikke er synlige nok, siger Lars Wørzner.

Kommer fra HP

Inden skiftet til Fujitsu Siemens omkring nytår var han direktør for Hewlett-Packards nordeuropæiske kunder i den finansielle sektor. Den kontakt har han udnyttet til den første styrkelse af salgsleddet, som sker, når 29-årige Merete Søby 1. maj skifter fra HP til en stilling som salgsdirektør i Fujitsu Siemens.

Lars Wørzner fortæller, at Fujitsu Siemens fortsat vil varetage visse konsulentopgaver, mens de mere rutineprægede ydelser fremover skal leveres af Siemens Business Services.

- Vi har stadig knap 10 konsulenter, som har ekspertise inden for en række forskellige områder og som skal være bindeled til eksterne partnere, siger han.

Samlet i Norden

Ud over at fyre konsulenter har Lars Wørzner været med til at samle arbejdsopgaver i administrationen på tværs af de nordiske organisationer.

Ambitionen er at skabe vækst i Fujitsu Siemens, som sidste regnskabsår måtte se overskuddet falde til 700.000 kroner ud af en omsætning på 706 millioner kroner.

- Vi vil være landets største og bedste leverandør af infrastruktur - lige fra de største blade-servere til de mindste pc- og PDA-løsninger - både til store virksomheder og private forbrugere, siger Lars Wørzner.

Han forventer, at selskabet i den kommende tid vil ansætte flere sælgere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job