Dansk Navision-hus finder tysk partner

Novavision, som udvikler Navision-løsninger til den grafiske branche, har indgået en aftale med den tyske leverandør af trykkeriudstyr Heidelberg. Novavisions direktør forventer, at aftalen mindst vil fordoble omsætningen i løbet af de næste to år.

Det danske Navision-hus Novavision har indgået en aftale med den tyske trykkeriudstyrsproducent Heidelberg om distribution af Novavisions software i Tyskland og de øvrige tysktalende lande i Europa.

For den lille danske virksomhed med base i Århus er det et vigtigt skridt på vejen ud på det store europæiske marked.

- Samarbejdet med Heidelberg er strategisk. Vi har store forventninger til fremtiden, siger Kristian Rønnow, administrerende direktør i Novavision.

Han håber, at aftalen mindst vil fordoble Novavisions omsætning i løbet af de næste to år.

Aftalen betyder, at Heidelberg bliver eneforhandler af Novavisions produkt Printvis på alle tysktalende markeder.

Printvis er en udvidelse til Navision Attain fra Microsoft Business Solutions ? det tidligere Navision ? som henvender sig til den grafiske branches ERP-behov.

Novavision har godt 30 ansatte i Danmark og Norge.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse