Dansk EU-dommer gransker Microsoft-appel

EU-appelretsdommer Bo Vesterdorf giver kun sjældent selskaber medhold, når de som Microsoft beder om at få sanktionerne mod sig ophævet i forbindelse med en EU-dom. Nu åbner han for et kompromis for softwareselskabet.

Den danske dommer Bo Vesterdorf, overhoved for EU's appeldomstol, er måske villig til at diskutere en kompromis-løsning med Microsoft, mens softwaregiganten appellerer den dom for monopolmisbrug, som selskabet for nylig modtog. Det skriver Dow Jones Newswires.

Det er alene Bo Vesterdorfs afgørelse, om Microsoft skal have lov at suspendere sanktionerne mod selskabet i appel-perioden.

Blandt andet har Microsoft fået 90 dage fra domsafsigelsen til at give pc-producenterne adgang til en Windows-version uden Media Player.

Kun få får medhold

Bo Vesterdorf har dog ikke udtalt sig konkret om Microsoft-sagen, men har i et interview sagt, at kun et ud af 10 selskaber får medhold i en sådan appel om ophævelse af EU-sanktioner. Selskabet skal nemlig bevise, at det vil lide "uoprettelig skade" ved, at sanktionerne træder i kraft.

Derfor har Bo Vesterdorf tidligere forsøgt alternativer til suspenderings-spørgsmålet.

- Jeg kan sætte en høring op meget hurtigt. I høringen beder jeg om uddybelse af alle punkter. Og den proces kan åbne for nye muligheder, siger han ifølge nyhedstjenesten.

Bo Vesterdorf oplyser, at hvis parterne kan blive enige om en løsning, vil selskabet skulle trække sin appel om sanktionsophævelse tilbage.

En EU-advokat påpeger dog over for nyhedstjenesten, at selv om Bo Vesterdorf flere gange har forsøgt sig med den model, har det været i langt mindre profilerede sager og dertil med begrænset resultat.

Har kæmpet indædt imod
Microsoft har kæmpet indædt mod den dom, som blev en realitet for nylig, da EU idømte softwareselskabet en bøde på 3,7 milliarder kroner samt pålagde selskabet at dele ud af kildekode-information til sine konkurrenter inden for kort tid.

Derfor appellerede Microsoft umiddelbart efter dommen til appeldomstolen for at få ophævet sanktionerne, mens appellen pågår. Det kan tage årevis: Den nylige dom har været fem år undervejs.

Konkurrenter har hævdet, at en ophævelse af sanktionerne ville gå endnu hårdere ud over dem, end selve dommen allerede påvirker Microsoft, skriver Dow Jones Newswire.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS