Musik købt og hentet fra nettet er i flere tilfælde dyrere end fysiske cd'er, selv om netsalget fjerner nogle af omkostningerne til produktion og distribution, skriver The Wall Street Journal.
Onlinetjenester som Apples Itunes og Roxios Napster har hidtil markedsført sig på at sælge musiknumre for seks kroner og hele albums for godt 60 kroner, men i en række tilfælde er priserne nu højere, end hvis man køber den fysiske cd hos webbutikken Amazon.com.
Et eksempel er trioen N.E.R.D.s nye album "Fly or Die", som koster 105 kroner hos Itunes og 86 kroner hos Napster, mens det fysiske eksemplar kun koster 83 kroner hos Amazon.com.
Hits skal koste dyrt
Samtidig overvejer de største fem pladeselskaber at sætte prisen kraftigt i vejret for populære musikstykker, så de kan komme til at koste over 15 kroner per sang.
De nye prismodeller kommer, mens salget af musik i digital form over nettet er kraftigt stigende. Ifølge analysebureauet Nielsen Soundscan blev der i årets første tre måneder solgt 25 millioner musiknumre, hvilket skal sammenlignes med 19,2 millioner solgte sange i anden halvdel af 2003.
Ifølge The Wall Street Journal overvejer musikindustrien, hvordan det øgede salg kan føre til større indtjening, uden at det går ud over væksten.
Et alternativ til at sætte prisen op på enkelte sange kunne være et krav om, at populære sange skal købes sammen med mindre populære numre. En anden løsning er at sætte en høj pris på populære numre fra gamle albums.
På vej til Europa
De populære musiktjenester forventes at nå til Europa i løbet af i år, og i Danmark kommer de til at konkurrere med flere nye initiativer.
Kunstner-foreningen DKUA lancerede i denne uge onlinesalg på musik.dk, hvor man blandt andet kan købe The Raveonettes' anmelderroste album "Chain Gang of Love" for 65 kroner og enkeltsange for ned til fem kroner stykket.
Samtidig fortalte musikbranchen på et pressemøde for nylig, at branchens samlede satsning Phonofile vil være klar til at sælge de første sange over nettet kort efter påske.