Fremtrædende TDC-direktører forlader telegiganten

To fremtrædende TDC-direktører forlader selskabet, fordi de har fået nye jobs, og TDC-topchef Carsten Dilling er derfor igen tvunget til omrokeringer.

Artikel top billede

Man kan sige meget om TDC, men det går ikke stille for sig med udskiftningerne på direktør-posterne.

Mandag blev det annonceret, at Ulf Lund, der siden 2001 har haft en stribe direktør-poster i TDC, senest som mediedirektør med ansvar for indhold på tværs af TDC-koncernens platforme, skifter til Boxer TV, hvor han bliver administrerende direktør. 

"Jeg har været med på en super spændende rejse med TDC, men nu har jeg fået chancen for at få foden under eget bord, og det glæder jeg mig utrolig meget til. Vi går en fantastisk spændende tid i møde," udtaler Ulf Lund i en pressemeddelelse.

I dag, tirsdag, må TDC så meddele, at endnu en direktør forlader selskabet.

Det er koncerndirektør Miriam Igelsø Hvidt, der har ansvar for TDC HR og Stakeholder Relations, der netop har sagt op for i stedet "at tiltræde en stilling som direktør i en betydelig dansk virksomhed."

Samtidig skriver TDC i en meddelelse, at koncernfinansdirektør og Group CFO Pernille Erenbjerg udnævnes til viceadministrerende direktør & koncernfinansdirektør (Deputy CEO & Group CFO).

"En ny direktør for TDC HR er endnu ikke udpeget, mens de øvrige områder i TDC HR og Stakeholder Relations fremadrettet vil referere til Pernille Erenbjerg," skriver TDC.

Mange direktør-udskiftninger i TDC

Det er langt fra første gang, at TDC er præget af markante omrokeringer på flere centrale poster på samme tid.

På samme tidspunkt sidste år var TDC også præget af usædvanlig stor udskiftning på direktør-posterne.

Først var det koncerndirektør Eva Berneke fra TDC Erhverv, der sagde op i TDC, fordi hun i stedet skulle være ny topchef i KMD.

Derefter var det koncerndirektør Anders Jensen fra consumer-delen, der også valgte at sige op.

Også udviklingsdirektøren i TDC, Anders Blauenfeldt, forlod TDC.

"Når man har en virksomhed med cirka 500 chefer og ledere, er der selvfølgelig noget dynamik ud og ind af det system. Det er ikke unaturligt, at nogle af vores allerdygtigste chefer, når de føler, at de har lavet det stykke arbejde, de er rigtig gode til, gerne vil videre - og i øvrigt får nogle rigtig attraktive jobtilbud," lød reaktionen dengang fra TDC's koncernchef, Carsten Dilling.

Læs også:

TDC's Carsten Dilling: Derfor er vi gode til at effektivisere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S