Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Region Midtjylland lukker for ansattes adgang til patientjournaler efter hård kritik

Region Midtjylland lukker efter hård kritik fra Datatilsynet for, at en del af regionens 27.000 ansatte har været i stand til at snuse rundt i patientjournaler.

Region Midtjylland lukker efter kritik fra Datatilsynet for den stort set helt åbne adgang til regionens patientjournaler, der i flere år har betydet, at 96 såkaldte ikke-sundhedsfaglige ansatte fra forskellige personalegrupper har haft adgang til journalerne.

Det har blot krævet, at medarbejderne, der har været logget ind, har indtastet et cpr-nummer for at se patientjournalerne.

Det har betydet, at eksempelvis piccoliner, kapelbetjente og lignende har haft adgang til patientjournalerne.

Datatilsynet har haft kig på problemet gennem længere tid, fordi tilsynet har fundet systemets opbygning 'kritisabelt' og i strid med persondataloven.

Du kan læse Datatilsynets kritik her.

Regionens koncern-direktør, Ole Thomsen, siger til DR Nyheder, at regionens medarbejdere ved, at det 'er ulovligt' uretmæssigt at snuse rundt i patientjournalerne.

Han fortæller, at regionen logger aktiviteterne, og at der er blevet grebet ind, hvis nogen har 'gjort noget, som de ikke må."

Mange tusinder medarbejdere har med opsætningen haft adgang til regionens patientjournal-system, der hedder MidtEPJ.

Region Midtjylland har i de senere år været plaget af en del system-nedbrud på området.

Det kan du læse mere om her: Stort nedbrud igen: Så ofte har dansk sundheds-system været nede på ni måneder

Læs også:

"Vi kunne se, at regionens læger mailede de sikre patientjournaler til deres private mail-adresser"

Dansk stor-region får ny it-direktør

Dansk top-CIO fratræder efter uenighed med chefen

Region efter stort it-nedbrud: Vi har været for upræcise

Skuffet toppolitiker efter nyt it-nedbrud: Træls og irriterende




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere