"Jeg fik en forretningsåbenbaring i en vandrutchebane i Dubai"

"Forretning skal have et element af fare og sex ellers bliver det kedeligt, og brugerne forsvinder helt af sig selv."

Artikel top billede

Foto: Lars Jacobsen

Jeg er ikke den store vandhund, men jeg elsker min søn, og da han rigtig gerne ville prøve en af verdens vildeste vandrutchebaner på vores ferie i Dubai, så gik jeg naturligvis med.

Det var dog bestemt ikke lysten, der drev værket. Faktisk synes jeg, at det er noget af det værste, man kan fordrive tiden med, og jeg var ligeledes rystende nervøs for turen.

Men efter oplevelsen, der viste sig at være meget grænseoverskridende, gik det op for mig, at en oplevelse skal foregå i grænselandet for at gøre et alvorligt indtryk.

Det samme gør sig gældende, når det handler om at udvikle sin forretning. Hvis du bare gør det samme som de andre, så rykker du dig aldrig.

Ved at gøre noget nyt i det digitale univers kan du tilbyde dine kunder noget uventet og noget, der er specialiseret og målrettet mod brugeren.

Du kan tilbyde nye services, mens dem der kopierer de andre, bare gentager sig selv og gætter på, hvad kunderne vil have.

Det handler om at bryde grænserne, og få inspiration fra mange kanter.

Her gik det op for mig, at i forretningen er viden service, mens gætteri og kopi bare er spam.

Dietmar Dahmen, ekspert i digital forretningsudvikling og markedsføring, keynote-taler på Computerworld Summit 2015.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job