"Jeg fik en forretningsåbenbaring i en vandrutchebane i Dubai"

"Forretning skal have et element af fare og sex ellers bliver det kedeligt, og brugerne forsvinder helt af sig selv."

Artikel top billede

Foto: Lars Jacobsen

Jeg er ikke den store vandhund, men jeg elsker min søn, og da han rigtig gerne ville prøve en af verdens vildeste vandrutchebaner på vores ferie i Dubai, så gik jeg naturligvis med.

Det var dog bestemt ikke lysten, der drev værket. Faktisk synes jeg, at det er noget af det værste, man kan fordrive tiden med, og jeg var ligeledes rystende nervøs for turen.

Men efter oplevelsen, der viste sig at være meget grænseoverskridende, gik det op for mig, at en oplevelse skal foregå i grænselandet for at gøre et alvorligt indtryk.

Det samme gør sig gældende, når det handler om at udvikle sin forretning. Hvis du bare gør det samme som de andre, så rykker du dig aldrig.

Ved at gøre noget nyt i det digitale univers kan du tilbyde dine kunder noget uventet og noget, der er specialiseret og målrettet mod brugeren.

Du kan tilbyde nye services, mens dem der kopierer de andre, bare gentager sig selv og gætter på, hvad kunderne vil have.

Det handler om at bryde grænserne, og få inspiration fra mange kanter.

Her gik det op for mig, at i forretningen er viden service, mens gætteri og kopi bare er spam.

Dietmar Dahmen, ekspert i digital forretningsudvikling og markedsføring, keynote-taler på Computerworld Summit 2015.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS