Artikel top billede

Dansk it-firma solgt til australsk selskab for 150 millioner kroner

It-virksomheden Hansen Technologies er rejst hele vejen fra Australien for at opkøbe dansk software-firma.

Det danske software-hus Telebilling er blevet solgt til Hansen Technologies, der har sin base på den modsatte side af jorden, nærmere bestemt i Melbourne i Australien.

Den danske virksomhed, der har sit hovedsæde i Sønderborg udvikler kode til selvbetjenings-løsninger og betalingssystemer til teleselskaber.

Prisen er ifølge Finans.dk på 150 millioner kroner.

Mangler folk

Jesper Schack, der er administrerende direktør og medstifter af det danske firma i 1996, fortsætter som chef.

Han fortæller, at sammenlægningen vil give firmaet et spark i væksten.

"Vi er Sønderborg-folk, og vi har skabt en relativt stor arbejdsplads. Ved egen kraft ville vi forvente en vækst på 20-30 procent, men nu vil jeg vurdere, at vi kan vokse omtrent 50 procent," siger han til Finans.

Sidste år steg omsætningen med over 40 procent.

Væksten i firmaet skal dels ske lokalt i Sønderborg samt i den tyske storby Hamborg, hvor firmaet også har kontor.

Begrundelsen for salget handler om, at det har været svært for Telebilling at skaffe kvalificeret arbejdskraft.

Det skal sammenlægningen med kollegaerne i Australien nu råde bod på og derved forøge væksten.

Telebilling skriver også om overtagelsen på firmaets webside.

Læs også:

Danske Cloudtel køber tysk teleselskab

TDC klar med nyt opkøb af it-virksomhed - denne gang i Sverige

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






Premium
Paradoksalt at staten binder sig til Microsoft med ny mangeårig aftale: ”Lad os håbe, at det er slut, når den her kontrakt udløber," siger toprådgiver