Kritisk Android-hul får konsekvenser: Millioner af Android-smartphones opdateres

Både Google og Samsung ændrer sikkerhedspraktis som følge af et kritisk hul i Android.

Artikel top billede

Der er behov for hyppigere, automatiske sikkerhedsopdateringer til Android-produkterne.

Det er konklusionen efter opdagelsen af et kritisk hul i multimedie-motoren Stagefright i Android og årsagen til, at både Samsungs Android-smartphones og Nexus-produkterne fra Google nu kommer til at få månedlige sikkerhedsopdateringer helt automatisk.

Selskaberne ændrer nemlig praksis i forhold til opdateringerne.

"Fra og med denne uge vil Nexus-enheder få OTA (over the air, red.)-opdateringer hver måned med fokus på sikkerhed foruden de almindelige platformsopdateringer," lyder det i et blogindlæg fra Adrian Ludwig, der står i spidsen for sikkerheden på Android-platformen, og Venkat Rapaka, chef i Googles Nexus-forretning.

Læs også: Kritisk hul i Android: En enkelt MMS kan hacke din telefon

De første sikkerhedsopdateringer er allerede sendt ud, lyder det videre på bloggen onsdag - opdateringerne retter sig mod Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9, Nexus 10 og Nexus Player.

Samsung: Vi har tænkt os om en ekstra gang
De netop udsendte opdateringer lukker blandt andet sårbarheden libStageFright, der gør det muligt, at it-kriminelle potentielt kan få kontrollen over din smartphone via en MMS - læs mere om det her.

Samme sårbarhed er årsagen til, at Samsung nu også vil begynde at spytte faste sikkerhedsopdateringerne ud til brugernes smartphones hver måned.

"Med udgangspunkt i de sikkerhedsproblemer, der har været for nylig, har vi gentænkt vores tilgang til at få sikkerhedsopdateringer ud på vores enheder på en tidsmæssigt mere fornuftig måde," udtaler Dong Jin Koh, der står i spidsen for Mobile Research and Development Office hos Samsung, til sikkerhedssitet Threatpost.

"Vi tror, at den nye proces forbedre sikkerheden på vores enheder markant og vi sigter efter at give vores brugere den bedst mulige oplevelse."

Android er ofte blevet kritiseres for at være for usikker en platform, da det i høj grad er op til de enkelte operatører og producenter at rulle sikkerhedsopdateringerne ud - hvilket ofte kan være en langsommelig proces. 

Læs også:

Kritisk hul i Android: En enkelt MMS kan hacke din telefon

Prisbomber: Er tiden løbet fra smartphones til 5.000-6.000 kroner?

Først ramte salgskrisen Samsung: Nu sænkes prisen på Galaxy-topmodellerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S