Hver syvende it-medarbejder er certificeret

Flere og flere af de ansatte i de danske it-virksomheder bliver certificeret. Alligevel mener IT-Brancheforeningen, at it-uddannelserne skal satse mere på at integrere certificeringer og efterlyser initiativer fra Undervisningsministeriet. Ministeriet melder dog hus forbi, og på en datamatikeruddannelse vil man helst klare problematikken selv.

15 procent af samtlige ansatte i de danske it-virksomheder er it-certificerede, og andelen er stigende, viser en ny undersøgelse fra IT-Brancheforeningen.

En it-certificering fungerer som dokumentation for, at en medarbejder har et nærmere defineret niveau af specifik viden på et it-område.

Hele 88 procent af it-virksomhederne planlægger at videreuddanne medarbejderne med it-certificeringer inden for det næste år, fortæller chefkonsulent i it-brancheforeningen, Jette Baade, som har foretaget undersøgelsen.

Forrest i job-køen

62 procent af virksomhedslederne mener, at it-certificeringer er et kvalifikationskrav til nye medarbejdere, mens 74 procent vurderer, at en certificeret jobansøger vil have en fordel frem for en uden et certifikat.

- Certificeringer har den fordel, at de giver up-to-date-kompetencer, og at de er internationalt anerkendte, siger Jette Baade.

IT-Brancheforeningen mener derfor, at regeringen skal gøre mere for, at it-certificeringer bliver en mere integreret del af undervisningen eksempelvis på datamatikeruddannelserne.

Det ser Jørgen Staunstrup, forskningschef på IT-Universitetet i København, god ræson i. Han mener, at softwareselskaberne ofte kan levere undervisningsmateriale af høj kvalitet, som lægger sig direkte op af, hvad de studerende skal arbejde med i erhvervslivet.

Jørgen Staunstrup peger på, at samarbejdet mellem softwareselskaber og uddannelsesinstitutioner er langt mere veludviklet i mange andre lande, og derfor rangerer Danmark lavt, når det gælder antallet af it-folk med certificeringer inden for forskellige typer software.

- Så kan man diskutere, om det er rimeligt, at undervisningsinstitutionerne skal betale for, at de studerende får et certificeringsbevis til 1.500 kroner. Men det kan den studerende jo selv vælge, om de vil betale efter undervisningen, siger han.

Ministeriet: Intet til hinder for certificeringer
I Undervisningsministeriet mener fuldmægtig Susanne Aasted ikke, at der er noget som helst til hinder for, at eksempelvis datamatikeruddannelserne inddrager it-certificeringer.

Hun påpeger, at de seneste bekendtgørelser om datamatiker-uddannelserne netop har været til høring, og at ingen rejst it-certificeringer som et problem.

Uddannelseschef for datamatikeruddannelsen på Århus Købmandsskole, Gert Simonsen, mangler heller ikke Undervisningsministeriets opbakning til en øget satsning på it-certificeringer.

Skolen er netop nu i gang med at søge samarbejde med en række it-virksomheder på området, og Gert Simonsen vil nødig have et bestemt sæt retningslinier trukket ned over hovedet i den forbindelse. Ikke mindst, fordi de mest efterspurgte kompetencer i erhvervslivet lynhurtigt kan skifte.

- Det handler jo om at kunne tilbyde det her til de studerende uden at ødelægge uddannelsernes grundsubstans. Den eneste naturlige barriere for os er, at datamatikeruddannelsen i forvejen er så fyldt op, at vi kun har to tredjedel af et semester, hvor der er mulighed for at fylde noget på, siger Gert Simonsen.

En amerikansk undersøgelse har ifølge IT-Brancheforeningen vist, at 31 procent af de medarbejdere, som har taget en certificering i 2002, blev forfremmet inden for et år.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Technical Business Analyst for Pension

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS