Dansk app det mest downloadede spil i hele verden fra både iOS og Android

Det danske spil Subway Surfers stryger helt til tops på ny liste over de mest downloadede spil i verden i 2015 fra både Apples App Store og Google Play. Se listen her.

Artikel top billede

Den danske spilvirksomhed Kiloo fortsætter med at storhitte med spillet Subway Surfers, som selskabet har produceret sammen med Sybo Games.

I en netop udgivet rapport fra App Annie, der leverer analyser og rådgivning med udgangspunkt i det globale app-marked, kan man læse, at Subway Surfers blev det mest downloadede spil i verden i 2015, når App Annie tager udgangspunkt i både Apples App Store og Google Play.

I kategorien "Top Games of 2015: Worldwide Combined iOS and Google Play Downloads" ser listen således ud:

1: Subway Surfers (Kiloo)
2: Candy Crush Saga (King, Tencent)
3: Clash of Clans (Supercell)
4: Candy Crush Soda Saga (King)
5: Despicable Me (Gameloft)
6: My Talking Tom (Outfit7)
7: Temple Run 2 (Imangi, iDreamSky)
8: My Talking Angela (Outfit7)
9: Pou (Zakeh)
10: 8 Ball Pool (Miniclip)

Kiloo er mest kendt for Subway Surfers, men står også bag flere andre populære spil - heriblandt Frisbee Forever, Bullet Time, Smash Champs og Stormblades.

Især Subway Surfers er dog blevet et globalt hit.

Læs også: Her er historien om danske Kiloo: En vild verdenssucces - der helst lever anonymt i Aarhus

Subway Surfers, der kan hentes til iOS, Android, Kindle og Windows Phone, er et freemium-spil. Det betyder, at spillet er gratis at downloade, men så tilbyder forskellige tilkøb i selve spillet.

App Annie har også en liste med de spil, der har genereret den største omsætning i 2015, er her er Subway Surfers ikke at finde på Top 10-listen, selvom det altså var det mest downloadede spil i 2015.

Tjener masser af penge

Selskabet Kiloo tjener dog masser af penge og har haft flotte vækstrater i de senere år. Selskabet havnede på en andenplads i Computerworlds Top 100-undersøgelse før jul, hvor 445 danske it-virksomheders regnskaber for de seneste to år blev nærstuderet. Læs om det her

Kiloo havde i 2014 et resultat før skat på 156 millioner kroner - 39 procent bedre end i 2013, hvor det lå på 112 millioner.

Resultatet gik tilbage i 2015-regnskabet, hvor resultatet før skat lød på 43 millioner kroner, men det er stadig et rigtig flot resultat for en virksomhed med omkring 100 ansatte.

Trods global succes med Subway Surfers lever Kiloo fra Aarhus en relativ anonym tilværelse.

Kiloo ejes og styres af de to brødre Jacob Møller og Simon Møller, der stammer fra Silkeborg.

Vi har tidligere fortalt hele historien om Kiloo og Subway Surfers - læs den her.

Spilsitet Pockeygamer offentliggjorde sidste år en artikel om Subway Surfers, hvor det fremgik, at spilet nu havde rundet en milliard downloads siden lanceringen i 2012.

Det fremgik også, at Subway Surfers havde 27 millioner aktive brugere hver eneste dag.

Læs også:

Her er historien om danske Kiloo: En vild verdenssucces - der helst lever anonymt i Aarhus

Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job