Dansk app det mest downloadede spil i hele verden fra både iOS og Android

Det danske spil Subway Surfers stryger helt til tops på ny liste over de mest downloadede spil i verden i 2015 fra både Apples App Store og Google Play. Se listen her.

Artikel top billede

Den danske spilvirksomhed Kiloo fortsætter med at storhitte med spillet Subway Surfers, som selskabet har produceret sammen med Sybo Games.

I en netop udgivet rapport fra App Annie, der leverer analyser og rådgivning med udgangspunkt i det globale app-marked, kan man læse, at Subway Surfers blev det mest downloadede spil i verden i 2015, når App Annie tager udgangspunkt i både Apples App Store og Google Play.

I kategorien "Top Games of 2015: Worldwide Combined iOS and Google Play Downloads" ser listen således ud:

1: Subway Surfers (Kiloo)
2: Candy Crush Saga (King, Tencent)
3: Clash of Clans (Supercell)
4: Candy Crush Soda Saga (King)
5: Despicable Me (Gameloft)
6: My Talking Tom (Outfit7)
7: Temple Run 2 (Imangi, iDreamSky)
8: My Talking Angela (Outfit7)
9: Pou (Zakeh)
10: 8 Ball Pool (Miniclip)

Kiloo er mest kendt for Subway Surfers, men står også bag flere andre populære spil - heriblandt Frisbee Forever, Bullet Time, Smash Champs og Stormblades.

Især Subway Surfers er dog blevet et globalt hit.

Læs også: Her er historien om danske Kiloo: En vild verdenssucces - der helst lever anonymt i Aarhus

Subway Surfers, der kan hentes til iOS, Android, Kindle og Windows Phone, er et freemium-spil. Det betyder, at spillet er gratis at downloade, men så tilbyder forskellige tilkøb i selve spillet.

App Annie har også en liste med de spil, der har genereret den største omsætning i 2015, er her er Subway Surfers ikke at finde på Top 10-listen, selvom det altså var det mest downloadede spil i 2015.

Tjener masser af penge

Selskabet Kiloo tjener dog masser af penge og har haft flotte vækstrater i de senere år. Selskabet havnede på en andenplads i Computerworlds Top 100-undersøgelse før jul, hvor 445 danske it-virksomheders regnskaber for de seneste to år blev nærstuderet. Læs om det her

Kiloo havde i 2014 et resultat før skat på 156 millioner kroner - 39 procent bedre end i 2013, hvor det lå på 112 millioner.

Resultatet gik tilbage i 2015-regnskabet, hvor resultatet før skat lød på 43 millioner kroner, men det er stadig et rigtig flot resultat for en virksomhed med omkring 100 ansatte.

Trods global succes med Subway Surfers lever Kiloo fra Aarhus en relativ anonym tilværelse.

Kiloo ejes og styres af de to brødre Jacob Møller og Simon Møller, der stammer fra Silkeborg.

Vi har tidligere fortalt hele historien om Kiloo og Subway Surfers - læs den her.

Spilsitet Pockeygamer offentliggjorde sidste år en artikel om Subway Surfers, hvor det fremgik, at spilet nu havde rundet en milliard downloads siden lanceringen i 2012.

Det fremgik også, at Subway Surfers havde 27 millioner aktive brugere hver eneste dag.

Læs også:

Her er historien om danske Kiloo: En vild verdenssucces - der helst lever anonymt i Aarhus

Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse