Svindelnumre svækker tillid til e-handel

Svindlere, der narrer sig til bankoplysninger eller anden privat information, udgør en stigende trussel mod tilliden til e-handel, vurderer analyseselskabet Gartner Group. Phishing-svindelnumrene er i voldsom vækst.

Britisk politi har i denne uge anholdt 12 personer fra Rusland, Letland, Estland og en række andre tidligere østbloklande og anklaget dem for identitets- eller informationstyveri på nettet, såkaldt "phishing", skriver nyhedstjenesten Zdnet.

De 12 personer har hovedsageligt forsøgt at snyde russere bosat i Storbritannien og har lænset dem for hundrede tusindvis af kroner, skriver nyhedstjenesten.

Den britiske sag illustrerer et voksende problem med identitetstyveri på nettet.

Svindlerne anvender e-mail, som giver sig ud for at stamme fra legitime selskaber, og læseren opfordres til at afgive bankkonto-information og andre personlige oplysninger på websteder, som der linkes til i e-mailen.

En million amerikanere snydt

Næsten en million amerikanere er blevet bedraget via phishing. Det viser en ny undersøgelse fra analyseselskabet Gartner Group ifølge The Wall Street Journal. Svindlen har kostet amerikanske banker og kreditkortselskaber omkring syv milliarder kroner, vurderer analyseselskabet.

Gartner Group anslår at 57 millioner amerikanere har modtaget en e-mail fra informationsfiskere, og næsten 20 procent er nået så langt som til at besøge det falske websted, der henvises til i e-mailen.

Onlineauktionen Ebay er et af de selskaber, som oftest bliver anvendt i bedrageriet.

Phishing er en gammelkendt metode i cyberspace, men tyvene er blevet flere og mere sofistikerede, og de har været i stand til at ramme nye generationer af netbrugere. Derfor udgør svindelnumrene et hastigt voksende problem, vurderer eksperter ifølge Wall Street Journal.

43 procents stigning på en måned

En virksomhedssammenslutning, der kalder sig The Anti-Phishing Working Group, har optalt 402 forskellige forsøg på bedrag via phishing i marts, en stigning på 43 procent på en måned.

76 procent af phishing-sagerne er foregået inden for de seneste seks måneder, og 36 procent af kendte onlinesvindelsager i USA er opstået i det seneste år.

Derfor advarer Gartner Group om, at bedragerierne truer e-handelen og internet-bankaktiviteter, netop som begge kategorier er ved at opnå kritisk masse, fordi forbrugernes tillid til handel på nettet eroderer.

Ifølge Gartner Group er 58 procent af amerikanere meget nervøse for, om sikkerheden er god nok, når de afgiver informationer på nettet.

Sikkerhedseksperter vurderer, at det er mere end svært at slå ned på "fiskerne", fordi det er så let at sætte et websted op og spamme millioner af mennesker med falske e-mail i håb om, at blot nogle få bider på krogen, skriver The Wall Street Journal.

En effektiv indsats vil kræve, at det bliver meget sværere at "forklæde sig" som et legitimt selskab, og det kan tage år, før den type teknologi er på plads.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere