Mac-computere er for dårlige: Derfor kommer der ingen Oculus Rift-briller til Mac

Der kommer ikke noget Mac-kompatibelt Oculus Rift-headset. Mac-computere er for dårlige på ét bestemt område.

Artikel top billede

Mac-brugerne er vant til at være med, når der lanceres nye især visuelt og grafisk tillokkende løsninger. Men når det gælder det kommende og længe ventede VR-headset Oculus Rift, vil de stå med en tom smag i munden: Der kommer nemlig ikke en version af Oculus Rift til Mac,

Sådan lyder det fra grundlæggeren af Oculus Rift VR, Palmer Lucky.

For dårlige

Oculus Rift har truffet beslutningen om at holde Mac uden for det gode selskab af én grund: Mac-computere er for sløve og for ringe til at være med.

"Vi vil gøre det [lancere en version til Mac, red], hvis de [Apple, red] nogensinde lancerer en god computer," lød det således fra Palmer Lucky, da han forleden blev interviewet af Shacknews.

Ifølge ham skyldes fravalget, at Apple ikke prioriterer high-end grafikkort i selskabets computere. Og de er nødvendige, hvis brugeren skal have udbytte af et VR-headset som Oculus Rift.

"Du kan købe en Mac Pro til 6.000 dollar med den bedste AMD FirePro D7000, og den vil stadig ikke leve op til vores anbefalede specs," siger Palmer Lucky.

Ifølge ham er der ikke en eneste Mac i markedet, der reelt understøtter de krav, som Oculus Rift stiller til grafikkort.

Det er da også solide krav, der bliver stillet. Skal en computer kunne trække en Oculus Rift VR, kræver det som minimum en 3,7GHz quad-core Intel i5-4590 processor, 8GB RAM og et Nvidia Gforve GTX 97- grafikkort eller et AMD Radeon 290-grafikkort.

Bedre kan naturligvis også gøre det.

Der findes masser af Mac-computere, der lever op til minimumskravene for processor og RAM.

Problemet opstår på GPU-siden, hvor Mac-computerne kort og godt ikke kan følge med.

VR-headsettene har nemlig brug for en maskine, der kan levere 90 fps, for at fungere optimalt i eksempelvis spil. Ellers bliver billedsiden tung og hakkende.

Hertil kommer, at Oculus Rift især ventes at ville henvende sig til gamer-verdenen, der i dag i meget stor udstrækning er Windows-baseret.

Microsoft er også på trapperne med selskabets HoloLens, der er bygget til både spil og industrielle løsninger.

Du kan se vores galleri af nogle af muligheder i HoloLens her:  Her er de første vilde spil og apps til Microsofts Hololens

Se hele interviewet med Palmer Lucky herunder.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos