Er din virksomheds tre vitale it-systemer mobile? Ellers er det på høje tid at gøre noget ved det

Klumme: Mobility er ikke til at komme udenom. Her er de tre vitale it-systemer, du skal have styr på i den forbindelse.

Artikel top billede

(Foto: Shutter_M /)

Alle, der arbejder med it, ved, at udviklingen inden for mobility går stærkt.

Hastigheden vil kun blive endnu højere. Men har din virksomhed styr på mobility og de krav, som I bliver mødt med af salgsorganisationen og kunderne?

Når det gælder mobility, skal man have styr på tre vitale it-systemer:

• Hjemmeside

• CRM

• ERP

Man behøver ikke finde en masse undersøgelser frem for at illustrere udviklingen - men blot tage et kig i sit eget hjem.

Jeg er selv 41 år, og måden, jeg tilgår data/informationer på, har ændret sig væsentligt over de senere år.

Hvis jeg skal tilgå en hjemmeside, så er det meget ofte, at jeg gør det via mobil eller tablet.

Mine sønner på henholdsvis 12 år og 10 år opfatter en pc, som jeg opfatter en skrivemaskine, nemlig som en uddøende teknologi. Og min søn på fire år fik jo nærmest en iPad ind sammen med sutteflasken.

Hjemmesiden

Det kan siges meget kort: Hvis din hjemmeside ikke allerede nu understøtter mobile devices (responsive design), så er du under pres.

På B2C-markedet ser vi en voldsom stigning med tilgang via mobile devices.

Nogle hjemmesider besøges med op mod 90-95 procent via mobil eller tablet.

På B2B ser vi også en stigning, dog knap så markant - men det vil skifte, når den næste generation kommer ind på arbejdsmarkedet.

Da markedspladsen er global, er måden man søger på i dag ved at tage sin mobil frem. Understøtter din hjemmeside ikke responsive design, så mister du kunder og markedsandele hver dag.

CRM

Et system, der er elsket og hadet, og vi ser desværre stadig fejlslagne implementeringer.

En af de væsentligste årsager er, at man ikke har valgt et CRM, der understøtter salgsprocessen. En sælger skal jo helst være på farten, og derfor foregår mange af salgsaktiviteterne via mobilen.

Det vil sige, at når en kunde ringer ind - så er det vigtigt at centrale informationer kun er få klik væk, samt at opdateringen kan ske, når telefonsamtalen er slut via mobilen.

Mange virksomheder glemmer mobiliteten i CRM, og derfor får man ikke sælgeren til at registrere vitale informationer, hvis man først skal have starte sin pc, når en telefonsamtale eller mailkorrespondance er slut.

ERP

Den store klods, der hænger om benet i mange virksomheder.

Men heldigvis sker der en masse app-udvikling disse år - så ERP bliver også langt mere mobil.

Et par eksempler, jeg synes er geniale:

Lageroptælling via en mobil app, så man med sin mobil hurtigt kan foretage en lageroptælling og indlæse data i sit ERP - hastigheden med at foretage lagerstatus blive minimeret. Dybest set skaber det jo ikke værdi for kunden.

En anden app er godkendelse af fakturaer, hvor man via sin mobil kan godkende fakturaer - også for sin medarbejdere - og dermed ofte udnytte ventetiden i lufthavnen eller andre steder optimalt.

Så dit ERP bliver også mobilt, og der fokuseres voldsomt på apps hos blandt andre SAP og Dynamics AX.

Vigtige overvejelser

1. Har virksomheden en mobility-strategi for vitale it-systemer?

2. Understøtter vi vores salgsproces via de mobile devices?

3. Har vi brugt de nødvendige penge og ressourcer på at være klar til den digitale udvikling, der møder vores virksomhed?

4. Har vi placeret ansvaret for mobility i virksomheden, eller er det blot et buzzword?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect