Undersøgelse af iPads i skoler - gode til spil, dårlige til undervisning

Stor utilfredshed på skolerne i en amerikansk stat betyder, at Apple nu tilbyder at erstatte elevernes iPads med Macbooks.

Artikel top billede

(Foto: Bornholms Efterskole/Berit Hvassum)

Den amerikanske stat Maine tilbyder nu i samarbejde med Apple, at alle statens skoler uden ekstra omkostning kan få byttet deres iPads til Macbook Air-computere.

Beslutningen kommer efter en undersøgelse blandt skoleeleverne i byen Auburn i Maine, der viste, at hele 88,5 procent af lærerne og 74 procent at de studerende foretrak bærbare computer fremfor iPads.

Det skriver den amerikanske avis Lewiston-Auburn Sun Journal.

Lærere: iPads er legetøj
Ifølge avisen skrev en lærer i undersøgelsen, at elevernes iPads ikke spiller nogen rolle i klasseundervisningen, og at eleverne mest af alt bruger den som et legetøj, mens en anden lærer i undersøgelsen skriver, at iPaden i dag primært udfylder funktionen "som elevernes spillemaskine."

Flere lærere og elever skriver ligeledes, at eleverne lettere bliver distraheret, når de arbejder på en iPad end på en bærbar computer.

Den amerikanske avis påpeger desuden, at det især er de ældre elever, der er foretrækker at bruge en bærbar computer.

Det skyldes ifølge undersøgelsen, at den er et bedre værktøj, når eleverne skal skrive opgaver eller skal udføre avancerede opgaver som eksempelvis programmering.

Nogle skoler foretrækker Chroomebooks

Apples tilbud om at erstatte iPads med bærbare computer kommer ifølge Lewiston-Auburn Sun Journal efter, at flere skole i løbet af sidste år har foretrukket Chromebooks, der er kendetegnet ved at være billigere end både iPads og Macbook-computere.

Mike Muir, der er ansvarlig for teknologi og læring i staten Maine oplyser til Lewiston-Auburn Sun Journal, at staten "undervurderede hvor stor forskel, der er på en iPad og Macbook , og han tilføjer, at skolernes kunne have haft større nytte af iPaden, hvis staten i højere grad havde opfordret skolerne til at efteruddanne lærerne i brugen af iPads. 

Dansk skole sværger til iPads

På danske skoler og uddannelsesinsitutionerne har man ligeledes taget iPaden til sig i løbet af de seneste år.

For nylig fortalte Computerworld om den sydjyske voksenuddannelse VUC Syd, der i dag udstyrer alle uddannelsensens 2.500 studerende med iPads.

Her slog uddannelsens vicedirektør Vinnie Lerche fast, at uddannelsen fravalg af bærbare computere er definitiv.

"Jeg kan med sikkerhed sige, at vi ikke kommer til at gå tilbage til nogen former for bærbare computer. De næste enheder vi investerer vil også blive en eller anden form for mobil device," sagde hun til Computerworld.

Læs også: 

Dansk skole med 2.500 elever sværger til iPad: "Vores studerende kommer aldrig til at bruge en bærbar igen"

Glem alt om Surface og iPad: "Chromebook er bedst til undervisning i skolerne" 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS