"På Roskilde Festival er jeg meget nysgerrig efter at undersøge ud fra data, om folk bliver i bedre humør med fuldmåne"

"På Roskilde Festival er jeg meget nysgerrig efter at undersøge ud fra data, om folk bliver i bedre humør med fuldmåne"

Artikel top billede

"Som data-ekspert er jeg vant til rode med data på et meget dybt niveau, og så kan man nogle gange godt glemme lidt at kigge på virkeligheden.

For noget tid siden skulle jeg i et big data-projekt undersøge, om der var en sammenhæng mellem geders produktion af mælk og temperaturen ude på marken.

Jeg gik i gang med opgaven og satte en masse parametre op.

Undervejs var der så en mand med forstand på geder, som foreslog, at jeg også undersøgte månen - altså om den var halv eller fuld for at se, om månen påvirkede dyrenes mælkeproduktion.

Umiddelbart har vi endnu ikke data nok til at kunne sige noget signifikant om sammenhængen mellem månens udseende og gedernes mælkeproduktion.

Her på Roskilde Festival er jeg meget nysgerrig efter at undersøge ud fra data, om folk bliver i bedre humør med fuldmåne."

Willem Hendriks, technical sales med speciale i Hadoop/BigInsights hos IBM.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse