"På Roskilde Festival er jeg meget nysgerrig efter at undersøge ud fra data, om folk bliver i bedre humør med fuldmåne"

"På Roskilde Festival er jeg meget nysgerrig efter at undersøge ud fra data, om folk bliver i bedre humør med fuldmåne"

Artikel top billede

"Som data-ekspert er jeg vant til rode med data på et meget dybt niveau, og så kan man nogle gange godt glemme lidt at kigge på virkeligheden.

For noget tid siden skulle jeg i et big data-projekt undersøge, om der var en sammenhæng mellem geders produktion af mælk og temperaturen ude på marken.

Jeg gik i gang med opgaven og satte en masse parametre op.

Undervejs var der så en mand med forstand på geder, som foreslog, at jeg også undersøgte månen - altså om den var halv eller fuld for at se, om månen påvirkede dyrenes mælkeproduktion.

Umiddelbart har vi endnu ikke data nok til at kunne sige noget signifikant om sammenhængen mellem månens udseende og gedernes mælkeproduktion.

Her på Roskilde Festival er jeg meget nysgerrig efter at undersøge ud fra data, om folk bliver i bedre humør med fuldmåne."

Willem Hendriks, technical sales med speciale i Hadoop/BigInsights hos IBM.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S