Lær disse kodesprog og bliv mere attraktiv på jobmarkedet

Her er de kodesprog, der er mest populære blandt arbejdsgiverne.

Artikel top billede

Vil du lære det kodesprog, der giver dig den største sandsynlighed for at score et job, så skal du lære SQL, Java og Javascript.

Det viser en undersøgelse, som den amerikanske kodeplatform CoderDojo har udarbejdet, og som for nylig blev citeret af Business Insider. 

Den store efterspørgsel efter programmører med kendskab til SQL og java er dog på ingen måder et enestående amerikansk fænomen.

Samme tendens i Danmark

Tidligere på året udgav Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering i Danmark en analyse, der bygger på kompetencer efterspurgt i danske jobopslag.

Ifølge analysen var SQL, Java og .Net de mest brugte kompetence-ord, der relaterer sig til programmering.

På de to efterfølgende pladser kommer kompetencer inde for spilværktøjet Unity samt Javascript.

Undersøgelsen viser ligeledes, at Unity var det programmerings-relaterede kompetenceord, der var i størst vækst i 2011 til 2015.

De mest efterspurgte programmeringsprog ifølge CodeDojo:

1. SQL
2. Java
3. JavaScript
4. C#
5. C++
6. Python
7. PHP
8. Ruby on Rails
9. iOS/Swift

Mest brugte programmerings-relaterede kompetenceord i danske job annoncer ifølge Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering:

1. SQL
2. Java
3. .Net
4. Unity
5. Language
6. Javascript
7. CSS
8. HTML
9. Windows
10. Linux
11. IOS
12. Oracle
13. Visual Studio
14. XML
15. Jquery
16. HTML5
17. ASP.Net
18. Android
19. C++  

Læs også: 
Her er verdens 20 mest populære programmeringssprog i 2015

Kan man lære at programmere på en time?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse