Lær disse kodesprog og bliv mere attraktiv på jobmarkedet

Her er de kodesprog, der er mest populære blandt arbejdsgiverne.

Artikel top billede

Vil du lære det kodesprog, der giver dig den største sandsynlighed for at score et job, så skal du lære SQL, Java og Javascript.

Det viser en undersøgelse, som den amerikanske kodeplatform CoderDojo har udarbejdet, og som for nylig blev citeret af Business Insider. 

Den store efterspørgsel efter programmører med kendskab til SQL og java er dog på ingen måder et enestående amerikansk fænomen.

Samme tendens i Danmark

Tidligere på året udgav Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering i Danmark en analyse, der bygger på kompetencer efterspurgt i danske jobopslag.

Ifølge analysen var SQL, Java og .Net de mest brugte kompetence-ord, der relaterer sig til programmering.

På de to efterfølgende pladser kommer kompetencer inde for spilværktøjet Unity samt Javascript.

Undersøgelsen viser ligeledes, at Unity var det programmerings-relaterede kompetenceord, der var i størst vækst i 2011 til 2015.

De mest efterspurgte programmeringsprog ifølge CodeDojo:

1. SQL
2. Java
3. JavaScript
4. C#
5. C++
6. Python
7. PHP
8. Ruby on Rails
9. iOS/Swift

Mest brugte programmerings-relaterede kompetenceord i danske job annoncer ifølge Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering:

1. SQL
2. Java
3. .Net
4. Unity
5. Language
6. Javascript
7. CSS
8. HTML
9. Windows
10. Linux
11. IOS
12. Oracle
13. Visual Studio
14. XML
15. Jquery
16. HTML5
17. ASP.Net
18. Android
19. C++  

Læs også: 
Her er verdens 20 mest populære programmeringssprog i 2015

Kan man lære at programmere på en time?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job