Kinesisk smartphone-kæmpe bruger nu flere penge på udvikling end Apple

Det kinesisk it-selskab Huawei spenderer nu mere end Apple på udviklingsfronten. Senest er udviklingsindsatsen blevet belønnet med en placering i toppen af smartphone-hierakiet og udvikling af den hotteste Android-telefon.

Artikel top billede

Der er sket en del, siden den kinesiske teknologi-virksomhed Huawei luftede sin første Android-smartphone i 2009 på årets største mobilkonference, der også dengang blev afholdt i Barcelona.

For Huawei er siden blevet den tredjestørste mobilproducent, hvilket selskabet fastholder i den seneste prognose fra it-analysehuset IDC.

Nu kommer det så frem, at selskabet fra Kina også spenderer mere på forskning og udvikling end Apple, der længe har siddet på tronen som det mest indbringende teknologi-selskab, ja selskab i det hele taget.

Huawei skyder således 9,2 milliarder dollar (61,4 milliarder kroner) ind i sin forskning, og udvikling, mens Apple årligt investerer 8,1 milliarder dollar (54 milliarder kroner) i at udvikle de smarteste it-enheder.

Det skriver The Register.

Lidt Apple og pærer

Både Apple og Huawei producerer dog langt mere end smarte mobiltelefoner og deres lillebrødre i form af smarte ure.

Blandt Apples helt store kassesucceser i disse år er iPhones, mens Huawei er en stærk spiller på netværksmarkedet.

Derfor er investeringssummerne til forskning og udvikling heller ikke helt sammenlignelige.

Det skyldes, at Apple stort set spenderer alle sine udviklingsdollar på slutbrugersegment, mens Huawei også bruger en del af sine udviklings-yuan på produkter til infrastrukturen i form af netværk og cloudcentre.

Ikke desto mindre har Huawei i de senere år tilkæmpet sig en placering i toppen af de fremmest smartphone-producenter, og selskabet var således også udplukket af Google til at producere sidste års Android-prestige telefon ved navn Nexus 6P.

Du kan læse mere om Nexus 6P her: Test: Du har ikke for alvor prøvet Android, før du har prøvet det på en Nexus 6P

Læs også:
Analyse: Google tager førertrøjen, Apple satser på det sikre, og Microsoft er hægtet af

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S