"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

Artikel top billede

Hjemme i Syrien arbejdede jeg med it for et offentligt forsyningsselskab.

Men jeg blev ikke udfordret på det job, og jeg ville gerne lære noget mere. Så jeg tog et job hos et privat softwarefirma ved siden af.

Så var jeg leder af afdelingen for dataadministration i Homs Refinery Company fra 08:00 til 15:00 og teamleder for konsulenter og programmører hos et privat it-firma fra 16:00 til 22:00.

Efter nogle år tog jeg til Egypten, tog en Ph.D. og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig.

Nu er jeg i praktik hos Webtop, og jeg kan se, at i Danmark fungerer en arbejdsplads anderledes end i Syrien.

I Syrien har du en opgave, som er din. I Danmark er der teamwork. Holdet har et ansvar for at udføre en opgave og deler viden med hinanden og hjælper hinanden.  Det er en god måde at løse opgaver på.

Det betyder, at ens kolleger er meget hjælpsomme.

Hvis jeg har et problem med en arbejdsopgave, kan jeg gå hen og spørge en kollega eller min chef. Så hjælper de, hvis de kan.

I Syrien er det lidt sværere at spørge sin chef om noget. Det kan tage to eller tre dage, hvis du vil have adgang til din chef.

Diaa Shullar, Ph.D. i informations systemer, flygtning og praktikant hos Webtop.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job