"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

Artikel top billede

Hjemme i Syrien arbejdede jeg med it for et offentligt forsyningsselskab.

Men jeg blev ikke udfordret på det job, og jeg ville gerne lære noget mere. Så jeg tog et job hos et privat softwarefirma ved siden af.

Så var jeg leder af afdelingen for dataadministration i Homs Refinery Company fra 08:00 til 15:00 og teamleder for konsulenter og programmører hos et privat it-firma fra 16:00 til 22:00.

Efter nogle år tog jeg til Egypten, tog en Ph.D. og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig.

Nu er jeg i praktik hos Webtop, og jeg kan se, at i Danmark fungerer en arbejdsplads anderledes end i Syrien.

I Syrien har du en opgave, som er din. I Danmark er der teamwork. Holdet har et ansvar for at udføre en opgave og deler viden med hinanden og hjælper hinanden.  Det er en god måde at løse opgaver på.

Det betyder, at ens kolleger er meget hjælpsomme.

Hvis jeg har et problem med en arbejdsopgave, kan jeg gå hen og spørge en kollega eller min chef. Så hjælper de, hvis de kan.

I Syrien er det lidt sværere at spørge sin chef om noget. Det kan tage to eller tre dage, hvis du vil have adgang til din chef.

Diaa Shullar, Ph.D. i informations systemer, flygtning og praktikant hos Webtop.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo