"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

Artikel top billede

Hjemme i Syrien arbejdede jeg med it for et offentligt forsyningsselskab.

Men jeg blev ikke udfordret på det job, og jeg ville gerne lære noget mere. Så jeg tog et job hos et privat softwarefirma ved siden af.

Så var jeg leder af afdelingen for dataadministration i Homs Refinery Company fra 08:00 til 15:00 og teamleder for konsulenter og programmører hos et privat it-firma fra 16:00 til 22:00.

Efter nogle år tog jeg til Egypten, tog en Ph.D. og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig.

Nu er jeg i praktik hos Webtop, og jeg kan se, at i Danmark fungerer en arbejdsplads anderledes end i Syrien.

I Syrien har du en opgave, som er din. I Danmark er der teamwork. Holdet har et ansvar for at udføre en opgave og deler viden med hinanden og hjælper hinanden.  Det er en god måde at løse opgaver på.

Det betyder, at ens kolleger er meget hjælpsomme.

Hvis jeg har et problem med en arbejdsopgave, kan jeg gå hen og spørge en kollega eller min chef. Så hjælper de, hvis de kan.

I Syrien er det lidt sværere at spørge sin chef om noget. Det kan tage to eller tre dage, hvis du vil have adgang til din chef.

Diaa Shullar, Ph.D. i informations systemer, flygtning og praktikant hos Webtop.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job