"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

"Jeg tog en PhD og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig."

Artikel top billede

Hjemme i Syrien arbejdede jeg med it for et offentligt forsyningsselskab.

Men jeg blev ikke udfordret på det job, og jeg ville gerne lære noget mere. Så jeg tog et job hos et privat softwarefirma ved siden af.

Så var jeg leder af afdelingen for dataadministration i Homs Refinery Company fra 08:00 til 15:00 og teamleder for konsulenter og programmører hos et privat it-firma fra 16:00 til 22:00.

Efter nogle år tog jeg til Egypten, tog en Ph.D. og arbejdede som SAP B1 konsulent, indtil den syriske ambassade sagde, at jeg skulle sendes i krig.

Nu er jeg i praktik hos Webtop, og jeg kan se, at i Danmark fungerer en arbejdsplads anderledes end i Syrien.

I Syrien har du en opgave, som er din. I Danmark er der teamwork. Holdet har et ansvar for at udføre en opgave og deler viden med hinanden og hjælper hinanden.  Det er en god måde at løse opgaver på.

Det betyder, at ens kolleger er meget hjælpsomme.

Hvis jeg har et problem med en arbejdsopgave, kan jeg gå hen og spørge en kollega eller min chef. Så hjælper de, hvis de kan.

I Syrien er det lidt sværere at spørge sin chef om noget. Det kan tage to eller tre dage, hvis du vil have adgang til din chef.

Diaa Shullar, Ph.D. i informations systemer, flygtning og praktikant hos Webtop.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job