Teleudstyrsproducenten Lucent er gået med til at betale 160 millioner kroner til det amerikanske finanstilsyn, SEC.
Med betalingen sigter Lucent mod en gang for alle at lukke finanstilsynets mistanke om, at selskabet uretmæssigt har bogført godt syv milliarder kroner i omsætning i regnskabsåret 2000.
En væsentlig grund til, at Lucent betaler så stort et beløb, er, at det amerikanske finanstilsyns er stærkt utilfreds med, at Lucent ikke har samarbejdet i opklaringsarbejdet af regnskabsrodet.
Lagt sag an
Forliget falder, samtidig med at finanstilsynet har lagt sag an mod ni nuværende og tidligere chefer og medarbejdere i Lucent for medvirken til regnskabssvindel. Tre af de involverede har dog indgået forlig med SEC.
Undersøgelsen af Lucent begyndte i slutningen af 2000, hvor selskabet løftede sløret for, at det havde bogført fire milliarder kroner for tidligt i et forsøg på at pumpe regnskaberne.
Det skete, nogenlunde samtidig med at en række store amerikanske selskaber krøb til korset eller blev afsløret i regnskabsfup. De talte blandt andre de store teleselskaber Global Crossing, Worldcom, Nortel og Qwest.
Lucent har trods søgsmål og officielle undersøgelser aldrig hverken erkendt eller benægtet, at det har gjort noget moralsk forkert eller ulovligt.
- Nu lukker vi dette kapitel i vores historie. Vi lægger det bag os, så vi kan begynde at fokusere på at udvikle vores forretning, siger administrerende direktør Patricia Russon.
Det amerikanske finanstilsyn lægger ikke skjul på, at hensigten med sagen blandt andet har været at markere, at det ikke kan betale sig ikke at samarbejde med tilsynet.
- Vi vil understrege, at det kun er et oprigtigt samarbejde med os, der bedst tjener investorernes interesser, siger direktør Paul Berger, SEC.