Oracle skal betale 20 milliarder kroner i erstatning til Hewlett-Packard Enterprise

Oracle skal til lommerne og betale Hewlett-Packard Enterprise 20 milliarder kroner i fem år gammel sag om Oracles understøttelse af Intels Itanium-processor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Oracle skal betale hele 20 milliarder kroner i erstatning til Hewlett-Packard Enterprise.

Sådan lyder afgørelsen fra en amerikansk domstol i sagen, som det daværende Hewlett-Packard - nu Hewlett-Packard Enterprise - anlagde mod Oracle for fem år siden.

Sagens kerne var dengang den i dag stort set udfasede Itanium-processor fra Intel, som HP anvendte i en række af sine high end-servere. Itanium blev aldrig den store succes.

Dengang besluttede Oracle pludselig, at selskabet ikke længere ville udgive Itanium-rettede versioner af selskabets software.

Det kan du læse mere om her: Oracle: Slut for altid med udvikling til Itanium

Hewlett-Packard sagsøgte Oracle i 2011 med påstand om, at Oracle var kontraktligt forpligtet til at fortsætte med at understøtte Itanium-chippen.

Den holdning delte den første retsinstans, der kiggede på sagen i 2012. Her blev Oracle beordret til at fortsætte med at udgive software-versioner til Itanium indtil HP selv udfasede chippen.

Det kan du læse mere om her: Oracle taber vigtig sag mod HP om Itanium-support

Ifølge en udsendt meddelelse fra Oracle demonstrerer begge domsafgørelserne 'tydeligt,' at Itanium var tæt på udfasning, da selskabet tog beslutningen om at stoppe med at udgive versioner tilrettet chippen.

Oracle mener fortsat ikke, at selskabet var kontraktligt forpligtet til fortsætte arbejdet med Itanium.

"Det er meget tydeligt, at givne kontraktmæssige forpligtelser var gensidige, og at HP heller ikke levede op til sine egne forpligtelser. Nu har begge domstole truffet afgørelser, og vi har til hensigt at anke dem begge," lyder det fra Oracle.

Andet store nederlag

Det er Oracles andet store nederlag i amerikanske domstole på blot to måneder.

I maj afviste en anden amerikansk domstol nemlig Oracles påstand om, at Google har krænket forskellige af Oracles rettigheder ved at kopiere dele af Java over i Android.

Det kan du læse mere om her: Oracle må skyde en hvid pind efter 10 milliarder dollar fra Google

Oracle havde krævet godt 60 milliarder kroner i erstatning af Google. Selskabet vil også anke denne afgørelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    IT supporter til Jyske Bank

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S