Danmarks cyber-politi råber vagt i gevær: Du skal fortælle, når du bliver hacket

Center for Cybersikkerhed vil gerne have danske virksomheder til at indrapportere sikkerhedsindbrud. "Du kan gøre det uden, at andre får noget at vide, og det gavner både Danmark dig og din virksomhed," lyder det fra cyber-politiet. Foreløbig går det dog lidt trægt.

Artikel top billede

Interview: Opfordringen fra Center for Cybersikkerhed er helt klar og utvetydig:

"Rammes din virksomhed af et sikkerhedsbrud, så skal du fortælle os om det," siger afdelingschef i Center for Cybersikkerhed Thomas Kristmar.

Oplysninger fra både offentlige myndigheder og private virksomheder om cyber-sikkerhedshændelser kan i dag foregå uden risiko for aktindsigt, men mange virksomheder vælger stadig at holde kortene tæt ind til kroppen.

Muligheden for at undtage underretninger fra aktindsigt  blev igangsat  1. juli 2016, men der har endnu ikke været den store tilslutning til  underretningsordningen.

"Hvis du fortæller os om en cyber-hændelse, vil du ikke være underlagt aktindsigt.  Det betyder i praksis, at kun dig og centeret ved, at du er berørt af en hændelse , men også, at vi får informationer, der kan skabe et overblik over hvilke sikkerhedsproblemer, der plager Danmark."

"Foreløbig har kun op mod 12 virksomheder indrapporteret om cyber-sikkerhedshændelser, hvilket næppe er udtryk for, hvor mange der er blevet ramt i perioden. Vores vurdering er, at det tal er væsentligt højere."

Ifølge vurderingen fra Thomas Kristmar er der således stadig rigtig mange mørketal.

Hvorfor vil I gerne have disse tal?

"Vi vil gerne have de hårde fakta. Vi har fået skabt den efterspurgte mulighed for underretning uden risiko for aktindsigt. Nu mangler vi bare, at de danske firmaer også er klar til at spille med og det er vigtigt," siger han.

"Med undtagelsen fjernes en væsentlig årsag til bekymring og øger dermed muligheden for både at yde bistand til virksomhederne ved cyber-angreb samt at få kastet lys på et område, der er præget af et betydeligt mørketal."

Men hvorfor kommer virksomhederne så ikke?

"Jeg tror, at mange ikke er bekendt med muligheden. Vi skal have promoveret ordningen, men der er nok også en periode, hvor firmaerne lige skal vænne sig til tanken og blive trygge ved at aflevere oplysningerne."

Derfor er det vigtigt, at du snakker

Ordningen er sat i verden, fordi underretninger fra myndigheder og private virksomheder blandt andet sætter Center for Cybersikkerhed i stand til at varsle hurtigere og bedre om trusler.

"Vi har to konkrete formål med ordningen. Vores operative enhed vil få information om, der er en trend, der skal reageres på. Eksempelvis mange igangværende ransomware-angreb. Den anden er til vores offentlige trusselsvurderinger, som virksomhederne selv kan bruge i deres egne risikovurderinger," siger Thomas Kristmar.

Sandhedens engel

Det handler altså om at dokumentere de mange påstande om sikkerhedsproblemer, som man eksempelvis møder fra sikkerhedsfirmaer, der forsøger at sælge sikkerhedsprodukter.

"Helt nede på jorden, så er vi interesseret i at indsamle informationerne for at have helt konkrete tal på hændelser i landet. På den måde ved vi, hvad der sker og skal altså ikke gætte os frem. Vi vil gerne være sandhedens stemme."

Øget underretning fra en bred vifte af virksomheder i forskellige erhvervssektorer vil således gøre Center for Cybersikkerhed bedre i stand til at yde rådgivning og bistand om cyber-risici og passende sikkerhedstiltag, lyder vurderingen.

Hvornår vil I karakterisere ordningen som en succes? Rapportering fra 10 til 12 firmaer på et halvt år giver vel ikke valide tal?

"Det er svært at sætte konkrete tal på. Lige nu handler det om at øge volumen, så vi kan få et bedre overblik, men det er umuligt at sætte faste tal på, hvornår det er en succes."

Center for Cybersikkerhed opfordrer derfor offentlige - og private virksomheder til at underrette om større it-sikkerhedsmæssige hændelser i den digitale infrastruktur, som virksomhederne er ansvarlige for.

Det gælder aktører inden for it- og tele, transport, finans-, energi- og forsyningssektoren eller leverandører til forsvaret.

Du kan finde Center for Cybersikkerheds vejledning her.

Læs også:
Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Sådan er it-sikkerheden hjemme hos chef i Center for Cybersikkerhed: "Derhjemme kører jeg Ubuntu og med to netværk"

Dansk telebranche bekymret over nye beføjelser til Forsvarets Efterretningstjeneste: Kan skade hele teleområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory