Region Hovedstaden får ny it-direktør: Henter top-CIO fra Coop Danmark

René Munk-Nissen er ny direktør i Region Hovedstadens Center for IT, Medico og Telefoni, der har 900 ansatte og leverer it til omkring 45.000 ansatte og ni forskellige hospitaler.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

René Munk-Nissen bliver direktør i Region Hovedstadens Center for IT, Medico og Telefoni.

René Munk-Nissen kommer fra en stilling som CIO i Coop, og han har også tidligere også været CIO i DSB.

Region Hovedstaden skriver, at 53-årige René Munk-Nissen tiltræder i den nye stilling 9. november.

"René Munk-Nissen har igennem sin karriere arbejdet bredt med it, ledelse og udvikling, og vi er overbeviste om, at vi med ham har fået den helt rigtige mand," udtaler koncerndirektør i Region Hovedstaden, Jens Gordon Clausen. 

"Sammen med de dygtige medarbejdere i CIMT skal han løfte teknologiområdet endnu højere - til glæde for vores patienter og medarbejdere på hospitalerne."

Læs også: Fem dage efter udrulning af sundhedsplatform: Region Hovedstaden søger ny it-direktør

It-topstillingen i Region Hovedstaden blev ledig op til sommerferien, da daværende centerdirektør Mikael Skov Mikkelsen sagde ja til et jobtilbud fra Nordea.

Han blev dermed den 1. august head of group COO PMO (portfolio management officer med reference til group-COO'en), hvor han skal arbejde med bankens store it-transformation mod en stor, fællesplatform til en værdi af 7,5 milliarder kroner. Læs mere om det her.

900 ansatte

René Munk-Nissen får som direktør i Center for IT, Medico og Telefoni i Region Hovedstaden ansvaret for 900 ansatte.

"Jeg glæder mig utroligt meget til den udfordring det bliver at stå i spidsen for CIMT. Det er en unik chance for at gøre en forskel for de mange mennesker, som hver dag er afhængige af, at hospitalerne i Region Hovedstaden er der for dem og giver dem en optimal behandling," udtaler han i en pressemeddelelse.

"Det er en stor opgave, men jeg er sikker på, at vi i fællesskab løser opgaven. Nu glæder jeg mig i første omgang til at møde mine mange nye kollegaer og komme i arbejdstøjet, siger René Munk-Nissen.

René Munk-Nissen får med det nye job også ansvaret for det videre arbejde med den omdiskuterede sundhedsplatform på hospitalerne i regionen.

Læs mere: "Jeg kender til flere situationer, hvor læger og sygeplejersker græder af frustration"

Region Hovedstadens Center for IT, Medico og Telefoni leverer løsninger og tjenester til regionens ni hospitaler, tre tværgående virksomheder og syv centerstabe - det drejer sig om ialt 45.000 ansatte.

Læs også:

Fem dage efter udrulning af sundhedsplatform: Region Hovedstaden søger ny it-direktør

Phishing-angreb mod Rigshospitalet: Svindlerne sendte fup-mail - og fulgte op med telefonopkald

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job