Nokia skyder udviklingsmilliarder i Danmark

Forskning og udvikling udgør en stadig større del af forretningen for Nokias danske afdeling, som sidste år tjente knap 90 millioner kroner. Mens salget af mobiltelefoner og systemer til telekommunikation går tilbage, har Nokia Danmark nu mere end 1.000 ansatte inden for udvikling og forskning i herhjemme.

Kæmpeinvesteringer og højtuddannede ansatte strømmer til Nokias danske selskab, der nu har mere end 1.000 ansatte, som udvikler og forsker for den finske mobilgigant.

Det seneste årsregnskab fra den danske afdeling viser, at Nokia alene sidste år skød 1,36 milliarder kroner i forskning og udvikling i Danmark.

Det var en stigning på fem procent, mens salget af mobiltelefoner og specielt systemer til telekommunikation gik tilbage.

I alt endte Nokia Danmark sidste år med et overskud på knap 90 millioner kroner ud af en omsætning på tre milliarder kroner, hvilket ligger på niveau med året før.

København tiltrækker

Ifølge teleanalytiker John Strand er Københavns placering og den danske ekspertbeskatning med til at gøre Danmark til et attraktivt udviklingsland.

- Nokia har valgt at lægge en af selskabets store udviklingsafdelinger i København, fordi det nok er lettere for dem at tiltrække internationale medarbejdere til Danmark end til Finland. Nokia satser meget på produktudvikling, og der er ingen tvivl om, at København har en nøgleposition, fortæller han.

Nokia Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning3.005,03.022,2
Resultat af primær drift (EBIT)125,0131,9
Resultat før skat 129,8136,8
Resultat89,893,6
Egenkapital210,9211,1
Antal ansatte1.2391.163
Antallet af ansatte inden for udvikling og forskning er i forhold til året før steget med 118 til over 1.000 ansatte. Sammen med flere projekter skyldes det ifølge Nokia, at mere international ledelse er blevet lagt i det danske udviklingscenter.

Den øgede fokus på udvikling og forskning betyder, at det ved udgangen af 2003 var 87 procent af de 1.270 ansatte, der havde en lang eller mellemlang uddannelse. Omkring 14 procent af medarbejderne har et andet modersmål end dansk.

Fremgangen inden for udviklingsområdet, som betales af det finske moderselskab, blev dog hevet ned af et stort fald i salget i udstyr til telekommunikation, der gik tilbage med 19 procent til 430 millioner kroner.

Omsætningen på salget af mobiltelefoner og tilbehør lå nogenlunde konstant på 1,2 milliarder kroner.

I år forventer Nokia en stigning i omsætningen på alle tre områder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS