Nokia skyder udviklingsmilliarder i Danmark

Forskning og udvikling udgør en stadig større del af forretningen for Nokias danske afdeling, som sidste år tjente knap 90 millioner kroner. Mens salget af mobiltelefoner og systemer til telekommunikation går tilbage, har Nokia Danmark nu mere end 1.000 ansatte inden for udvikling og forskning i herhjemme.

Kæmpeinvesteringer og højtuddannede ansatte strømmer til Nokias danske selskab, der nu har mere end 1.000 ansatte, som udvikler og forsker for den finske mobilgigant.

Det seneste årsregnskab fra den danske afdeling viser, at Nokia alene sidste år skød 1,36 milliarder kroner i forskning og udvikling i Danmark.

Det var en stigning på fem procent, mens salget af mobiltelefoner og specielt systemer til telekommunikation gik tilbage.

I alt endte Nokia Danmark sidste år med et overskud på knap 90 millioner kroner ud af en omsætning på tre milliarder kroner, hvilket ligger på niveau med året før.

København tiltrækker

Ifølge teleanalytiker John Strand er Københavns placering og den danske ekspertbeskatning med til at gøre Danmark til et attraktivt udviklingsland.

- Nokia har valgt at lægge en af selskabets store udviklingsafdelinger i København, fordi det nok er lettere for dem at tiltrække internationale medarbejdere til Danmark end til Finland. Nokia satser meget på produktudvikling, og der er ingen tvivl om, at København har en nøgleposition, fortæller han.

Nokia Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning3.005,03.022,2
Resultat af primær drift (EBIT)125,0131,9
Resultat før skat 129,8136,8
Resultat89,893,6
Egenkapital210,9211,1
Antal ansatte1.2391.163
Antallet af ansatte inden for udvikling og forskning er i forhold til året før steget med 118 til over 1.000 ansatte. Sammen med flere projekter skyldes det ifølge Nokia, at mere international ledelse er blevet lagt i det danske udviklingscenter.

Den øgede fokus på udvikling og forskning betyder, at det ved udgangen af 2003 var 87 procent af de 1.270 ansatte, der havde en lang eller mellemlang uddannelse. Omkring 14 procent af medarbejderne har et andet modersmål end dansk.

Fremgangen inden for udviklingsområdet, som betales af det finske moderselskab, blev dog hevet ned af et stort fald i salget i udstyr til telekommunikation, der gik tilbage med 19 procent til 430 millioner kroner.

Omsætningen på salget af mobiltelefoner og tilbehør lå nogenlunde konstant på 1,2 milliarder kroner.

I år forventer Nokia en stigning i omsætningen på alle tre områder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet