"Mange steder sidder administrerende direktører, som slet ikke ser eller forstår perspektiverne i it"

Artikel top billede

"Jeg har oplevet, at der mange steder sidder administrerende direktører, som slet ikke ser eller forstår perspektiverne i it, som vi i it-branchen ser dem.

Ja, ja, vores branche lever af at sælge it, men brugen af informationsteknologi er jo blevet lig med forretningsstrategi, og den kan vise sig at være en afgørende parameter for virksomhedens evne til at skabe vækst.

Der er nogle steder en vis træghed med at få hevet selv it-direktøren ind i direktionslokalet, hvor der i dag ligefrem kan være en fornemmelse af fremmedgjorthed over it-brugen og digitaliseringen i særdeleshed.

De færreste tør tage chancer, men det er jo bare sådan, at hvis ikke forretningsudviklingen sker i Danmark, så sker den i udlandet.

Udover at it-direktørerne burde rykke meget tættere på ledelsen, har vi et væld af unge derude med en værdifuld it-viden og en helt anden og innovativ tankegang, som mange direktører slet ikke forstår.

Derfor vil jeg opfodre ledelserne til også at invitere den digitale generation inden for i deres forretning, så de bedre kan få oversat mulighederne for, hvad it kan bringe til deres virksomhed. Og ønsker man at være en attraktiv arbejdsplads og være med i konkurrencen om fremtidens medarbejdere, så er man også nødt til at sikre nytænkning ved at bringe it tættere på ledelsen."

Lars-Bo Klausen, country manager for VMware i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S