"Mange steder sidder administrerende direktører, som slet ikke ser eller forstår perspektiverne i it"

Artikel top billede

"Jeg har oplevet, at der mange steder sidder administrerende direktører, som slet ikke ser eller forstår perspektiverne i it, som vi i it-branchen ser dem.

Ja, ja, vores branche lever af at sælge it, men brugen af informationsteknologi er jo blevet lig med forretningsstrategi, og den kan vise sig at være en afgørende parameter for virksomhedens evne til at skabe vækst.

Der er nogle steder en vis træghed med at få hevet selv it-direktøren ind i direktionslokalet, hvor der i dag ligefrem kan være en fornemmelse af fremmedgjorthed over it-brugen og digitaliseringen i særdeleshed.

De færreste tør tage chancer, men det er jo bare sådan, at hvis ikke forretningsudviklingen sker i Danmark, så sker den i udlandet.

Udover at it-direktørerne burde rykke meget tættere på ledelsen, har vi et væld af unge derude med en værdifuld it-viden og en helt anden og innovativ tankegang, som mange direktører slet ikke forstår.

Derfor vil jeg opfodre ledelserne til også at invitere den digitale generation inden for i deres forretning, så de bedre kan få oversat mulighederne for, hvad it kan bringe til deres virksomhed. Og ønsker man at være en attraktiv arbejdsplads og være med i konkurrencen om fremtidens medarbejdere, så er man også nødt til at sikre nytænkning ved at bringe it tættere på ledelsen."

Lars-Bo Klausen, country manager for VMware i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S