"Mange steder sidder administrerende direktører, som slet ikke ser eller forstår perspektiverne i it"

Artikel top billede

"Jeg har oplevet, at der mange steder sidder administrerende direktører, som slet ikke ser eller forstår perspektiverne i it, som vi i it-branchen ser dem.

Ja, ja, vores branche lever af at sælge it, men brugen af informationsteknologi er jo blevet lig med forretningsstrategi, og den kan vise sig at være en afgørende parameter for virksomhedens evne til at skabe vækst.

Der er nogle steder en vis træghed med at få hevet selv it-direktøren ind i direktionslokalet, hvor der i dag ligefrem kan være en fornemmelse af fremmedgjorthed over it-brugen og digitaliseringen i særdeleshed.

De færreste tør tage chancer, men det er jo bare sådan, at hvis ikke forretningsudviklingen sker i Danmark, så sker den i udlandet.

Udover at it-direktørerne burde rykke meget tættere på ledelsen, har vi et væld af unge derude med en værdifuld it-viden og en helt anden og innovativ tankegang, som mange direktører slet ikke forstår.

Derfor vil jeg opfodre ledelserne til også at invitere den digitale generation inden for i deres forretning, så de bedre kan få oversat mulighederne for, hvad it kan bringe til deres virksomhed. Og ønsker man at være en attraktiv arbejdsplads og være med i konkurrencen om fremtidens medarbejdere, så er man også nødt til at sikre nytænkning ved at bringe it tættere på ledelsen."

Lars-Bo Klausen, country manager for VMware i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S