"Efter ni måneder kunne vi se, at det aldrig ville lykkes at få projektet gennemført, og jeg måtte trække stikket og aflyse det hele"

"Du må mislykkes engang imellem for at skabe den store succes."

Artikel top billede

Da jeg lige var startet i virksomhedens test-laboratorium, fik jeg med det samme et it-projekt med en teknologi, som jeg personligt følte meget stærkt for.

Jeg gik i gang med opgaven med masser af energi, fordi jeg som ny medarbejder virkelig ville have, at det blev en succes hele vejen til mållinjen.

Efter ni måneder kunne vi se, at det aldrig ville lykkes at få projektet gennemført, og jeg måtte trække stikket og aflyse det hele.

Vi var selvfølgelig ret skuffede over det, og vi måtte erkende, at det ikke var den rette teknologi for hverken os eller kunden. 

Beslutningen om at lukke projektet blev taget på intuition og rationelle argumenter, og alligevel er første fejl meget skræmmende. Man skal jo fortælle medarbejderne, at deres indsats i ni måneder ikke kan bruges til noget, og man skal ud til kunden og teknologipartneren og gøre det samme.

Men så længe argumenterne er på plads, og man trækker stikket til et projekt, så er der jo bare at fortælle alle sandheden og komme videre.

At vi har udrustet vores IFS Labs med license to fail betyder, at vi kan starte flere eksperimentelle og kreative projekter og dermed øge chancen for flere innovative og unikke løsninger.

Konklusionen er derfor, at du må mislykkes engang imellem for at skabe den store succes."

Bas de Vos, direktør for IFS Labs.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S