"Efter ni måneder kunne vi se, at det aldrig ville lykkes at få projektet gennemført, og jeg måtte trække stikket og aflyse det hele"

"Du må mislykkes engang imellem for at skabe den store succes."

Artikel top billede

Da jeg lige var startet i virksomhedens test-laboratorium, fik jeg med det samme et it-projekt med en teknologi, som jeg personligt følte meget stærkt for.

Jeg gik i gang med opgaven med masser af energi, fordi jeg som ny medarbejder virkelig ville have, at det blev en succes hele vejen til mållinjen.

Efter ni måneder kunne vi se, at det aldrig ville lykkes at få projektet gennemført, og jeg måtte trække stikket og aflyse det hele.

Vi var selvfølgelig ret skuffede over det, og vi måtte erkende, at det ikke var den rette teknologi for hverken os eller kunden. 

Beslutningen om at lukke projektet blev taget på intuition og rationelle argumenter, og alligevel er første fejl meget skræmmende. Man skal jo fortælle medarbejderne, at deres indsats i ni måneder ikke kan bruges til noget, og man skal ud til kunden og teknologipartneren og gøre det samme.

Men så længe argumenterne er på plads, og man trækker stikket til et projekt, så er der jo bare at fortælle alle sandheden og komme videre.

At vi har udrustet vores IFS Labs med license to fail betyder, at vi kan starte flere eksperimentelle og kreative projekter og dermed øge chancen for flere innovative og unikke løsninger.

Konklusionen er derfor, at du må mislykkes engang imellem for at skabe den store succes."

Bas de Vos, direktør for IFS Labs.

Læses lige nu

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect