Sig farvel til dine kabler - og goddag til trådløs superteknologi

Trådløs superteknologi klar til at afløse dine gamle kabler. 2017 bliver et skelsættende år.

Artikel top billede

Der er blevet talt og skrevet om kablernes død i mange år efterhånden.

Det er med god grund, for der findes efterhånden mange lovende teknologier og standarder, der kan realisere de trådløse drømme.

Udfordringen har dog vist sig at være, at priserne skal ned og udbredelsen op, før at det store gennembrud lader sig realisere. 

Nu ser det faktisk ud til, at den nok vigtigste trådløse teknologi, WiGig (802.11ad), er klar til at slå igennem på markedet.

Analysefirmaet ABI Research skriver, at WiGig i 2017 vil nå en kritisk milepæl og slå igennem i smartphones, tablets og connected home-devices.

Det vil i de følgende år føre til et boom af WiGig-baserede løsninger:

"Med WiGig-certificeringen godt på vej vurderer ABI Research, at der vil være over en milliard forsendelser af WiGig-chipsets i 2021, der muliggør wireless docking, forbedrer multimedia streaming, data-overførsler mellem enheder og netværks-applikationer."

"En stor udfordring for WiGig i forhold til at flytte til 60GHz-frekvensbåndet er at opbygge et økosystem og et solidt antal brugsscenarier for at kunne drive væksten," udtaler Andrew Zignani, analystiker hos ABI Research.

De første WiGig-smartphones på vej

ABI Research forventer at se en voksende opbakning og tillid til WiGig-standarden, efterhånden som teknologien udbredes i nye produkter.

Det ventes, at opbakningen blandt andet vil komme fra virksomheder som Broadcom, Intel, Lattice Semiconductor, MediaTek, Nitero, Peraso og Qualcomm.

"Dette vil skabe et momentum og hjælpe med at drive omkostningerne ned, og de første WiGig-smartphones, der ventes på markedet i 2017, vil føre til en større udbredelse af tri-band-produkter, der gør brug af 2.4GHz, 5GHz og 60GHz-tekhnologier."

ABI Research vurderer, at 28 procent af alle smartphones i 2021 vil understøtte WiGig.

Det kan WiGig bruges til

WiGig, der altså også bærer navnet 802.11ad, er baseret på WiFi-standarden.

WiGig er kendetegnet kendetegnet ved at kunne sikre en meget lav latency og levere gigabit-hastigheder.

Det betyder blandt andet, at alle typer af data og indhold (herunder 4K-video) kan overføres trådløst mellem enheder, og at man kan understøtte trådløs opladning.

En af gevinsterne ved WiGig er derfor også, at man vil kunne skrotte eksempelvis sit HDMI-kabel og den fysiske docking-station til pc'en.

At WiGig opererer i 60GHz-bånden har samtidig den fordel, at man kan aflaste 2.4GHz og 5GHz, hvor der i dag er ved at være lige lovligt trange vilkår på grund af de mange trådsløse teknologier og enheder.

WiGig kommer dog ikke til at slå igennem natten over. Der vil snarere blive tale om en glidende overgang over flere år, hvor mange produkter også vil gøre brug af eksempelvis Thunderbolt 3 og USB-C til fysiske tilslutninger.

Alligevel tøver ABI Research ikke med at fremhæve 2017 som det afgørende år for WiGig.

"2017 vil blive et kritisk år for vækst og udbredelse af WiGig på tværs af pc, mobile, forbrugerelektronik og andet," skriver ABI Research.

Samtidig fremhæver analysefirmaet, at prisen stadig er den afgørende faktor i forhold til, om WiGig bliver en succes på markedet:

"WiGig-baserede docking-stationer kan være dyre, og OEM'er kan måske vælge ikke at implementere teknologien, hvis der kun er et begrænset antal enheder, der vil fungere sammen med tilbehøret."

Læs også:

Trådløs revolution på vej: Derfor får WiGig-produkterne enorm betydning for dig

Kæmpe teknologi-spring: Ny trådløs super-teknologi vil erstatte dine kabler

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job