Japan på trapperne med vild computer: 10 gange hurtigere - med uændret energiforbrug

Allerede til næste år vil Japan løfte sløret for ny computer, der bliver det vildeste, verden nogensinde har set.

Artikel top billede

Japanske National Institute of Advanced Industrial Science and Technology er i fuld gang med at bygge en supercomputer, der til lanceringen til næste år vil blive det vildeste, som verden nogensinde har set.

Det er planen, at den nye computer skal stå færdig mod slutningen af 2017.

Planen er, at udstyre den med en regnekraft på gigantiske 130 petaflops, hvilket vil blive en markant forøgelse i forhold til verdens nuværende stærkeste computer, den kinesiske Sunway TaihuLight på 93 petaflops.

En petaflop svarer til en million milliard beregninger per sekund.

Lavt energiforbrug

Hertil kommer, at supercomputeren skal være energieffektiv med et energiforbrug på blot tre megawatt.

Det er et ambitiøst mål i forhold til andre supercomputere. Eksempelvis forbruger den japanske supercomputer Oakforest-PACS netop tre megawatt på at levere 13,6 petaflops - altså en 10.-del af den performance, som den kommende supercomputer skal kunne levere.

Den kinesiske TaihuLight har et energiforbrug på 15 megawatt.

Den japanske supercomputer skal være vandkølet med samme teknologi, som franskmændene i Atos planlægger at bruge i deres kommende supercomputer, hvor målet er en regnekraft på en exaflop (en milliard milliard flops).

Det er i øvrigt japanernes mål at optimere den kommende supercomputer til machine learning og deep learning - og altså ikke matematiske beregninger, hvilket ellers er det typiske valg for supercomputere.

Det betyder, at den japanske computer vil blive udviklet specielt med henblik på at understøtte kunstig intelligens.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos