Alvorlig trussel mod trådløse routere eskalerer: Listen med sårbare routere vokser markant

Listen med Netgear-routere med en alvorlig sårbarhed vokser markant. Hvad værre er: Der findes endnu ikke en færdigudviklet firmware-version, der kan lukke hullet.

Artikel top billede

Tirsdag kom det frem, at tre routere fra Netgear - R7000, R6400 og R8000 - indeholder en sårbarhed, der er så alvorlig, at brugerne, ifølge den amerikanske sikkerhedsorganisation CERT, bør overveje slet ikke at benytte routerne.

Læs mere om det her:

Alvorlig sårbarhed i populære routere: Brugerne bør "stærkt overveje" ikke at anvende dem

Netgear oplyser dog nu, at der er langt flere routere end først antaget, som indeholder sårbarheden.

Ud over de tre nævnte routere, har Netgear registreret sårbarheden på følgende routere:

R6250, R6400, R6700, R7000, R7100LG, R7300, R7900, R8000.

"Netgear arbejder på en production firmware-version, der lukker denne 'command injection'-sårbarhed og vil frigive den så hurtigt som muligt."

Selskabet skriver samtidig, at man indtil videre vil kunne anvende en beta-version af den nye firmware, men beta-software er som bekendt ikke uden fejl.

"Denne beta-firmware er ikke blevet fuldt ud testet og vil måske ikke fungere for alle brugere," skriver Netgear og tilføjer:

"Netgear tilbyder denne beta-firmware som en midlertidig løsning, men Netgear anbefaler stærkt, at alle brugere downloader production-versionen af firmwaren, så snart den er tilgængelig."

Det er fortsat kun de tre førstnævnte routere, man kan hente beta-firmwaren til, mens de øvrige routere på listen ikke ser ud til at have nogen mulighed for en (beta) opdatering endnu.

Alvorlig sårbarhed

Den sårbarhed, der eksisterer i den gamle firmware på Netgear-routerne, gør det muligt for it-kriminelle at afvikle kode på routerne.

"Ved at overbevise brugere om at besøge en bestemt webside, der er udviklet til formålet, kan en ikke-autentificeret angriber på afstand køre kommandoer med rod-privilegier på ramte routere," skrev amerikanske CERT mandag.

"Det er nemt at udnytte denne sårbarhed. Brugere, der har mulighed for det, bør stærkt overveje at stoppe brugen af de påvirkede enheder, indtil der er en løsning tilgængelig," lød det desuden fra CERT.

Der er også flere videoer på nettet i øjeblikket, der dokumenterer, at sårbarheden eksistererer og kan udnyttes.


Læs også:

Ejer du sådan en? Alvorlig sårbarhed i populære routere: Brugerne bør "stærkt overveje" ikke at anvende dem

Millioner af sårbare routere i risikozonen: Derfor er Mirai-angrebet slet ikke overstået

Derfor gik 900.000 routere i sort: Angrebet mislykkedes - men routerne bukkede alligevel under

Kæmpe malware-angreb sender næsten en million routere til tælling

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S