Advarer om phishing-angreb: Pas på hvis du modtager denne PDF

En phishing-mail med en vedhæftet PDF er i øjeblikket på spil. Phishing-angrebet forsøger at narre modtagerne til at udlevere login-oplysninger.

Artikel top billede

Flere sikkerhedsorganisationer advarer i disse dage om et nyt phishing-angreb.

Det er en mail med en vedhæftet PDF, der skaber problemer, idet de it-kriminelle med PDF'en forsøger at lokke modtagerne til at udlevere ellers fortrolige login-oplysninger.

SANS Institute advarer om phishing-angrebet og forklarer, at modtageren af phishing-mailen får besked om, at det er en krypteret PDF, der kræver, at man indtaster brugernavn og adgangskode for at kunne læse indholdet.

Emnefeltet i emailen indeholder beskeden 'Assessment document,' og afsenderen er oplyst som 'VetMeds'.

"Selve PDF'en var oprettet med Microsoft Word og inkluderede et link, der indikerede, at det var et låst dokument, og at du skulle klikke på et link for at låse det op," forklarer SANS.

Linket sender dog modtageren videre til chai[.]myjino[.]ru og til en login-boks.

"Et råd er, at man skal være på vagt over for emails fra domæner, der ikke matcher indholdet, og vær opmærksom på, at krypterede PDF-dokumenter ikke er låst på denne måde (og aldrig vil bede om dit email-password uanset hvad) og hold øje med uoverensstemmelser, der afslører, at det er scams."

Også danske DK-Cert advarer om phishing-PDF'en.

"Hvis man åbner den vedhæftede fil, åbnes dokumentet, hvorefter der vises en dialogboks foran det med plads til at indtaste e-mailadresse og password. Hvis offeret indtaster oplysningerne, sendes de til bagmændene," forklarer DK-Cert.

Samtidig understreger DK-Cert også, med henvisning til beskeden fra SANS, at Adobe Reader vil advare om, at dokumentet forsøger at forbinde til en server i Rusland, hvis man anvender det program til at åbne filen.

"Men bruger man browseren Edge, der under Windows 10 er standardprogrammet til visning af PDF-filer, bliver advarslen ikke vist."

Læs også:

Nets advarer om bølge af fup-sms'er: Phishing-angreb mod danskerne netop nu

Fem luskede phishing-kneb: Disse svindelnumre hopper vi på igen og igen

Phishing-angreb mod Rigshospitalet: Svindlerne sendte fup-mail - og fulgte op med telefonopkald

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS