Først forærede Microsoft Windows 10 væk: Nu kommer der flere reklamer i Windows 10

Flere reklamer er blevet spottet i beta-versionen af den kommende Creators Update til Windows 10.

Artikel top billede

"Man skal ikke skue given hest i munden," lyder et gammelt ordsprog om, at man ikke skal stille spørgsmål til gratis gaver.

Men mange har alligevel stillet spørgsmål til Microsofts tilbud om en gratis opgradering til Windows 10: Hvordan skal Microsoft så tjene penge?

En af måderne er Microsofts egne tjenester, som selskabet nu begynder at reklamere for direkte i Windows 10.

Ikke i Skype, Edge eller andre af Microsoft egne apps og programmer, men direkte i Windows 10's File Explorer, der kernen i Windows 10..

Den seneste reklame er placeret over dine mapper i File Explorers startside og reklamerer for lagerplads i Microsofts sky, OneDrive og Office 365.

Det skriver blandt andet The Verge via brugere på Reddit, der tester de nye beta-versioner af den kommende Windows 10 Creators Update.

Reklamen er ikke til at tage fejl af. Den viser brugeren et tilbud på 6.99 dollars om måneden for et Office 365-abonnement samt 1 TB lagerplads.

På sin vis et godt tilbud, men man kan som Windows 10-bruger godt spørge sig selv, om den slags reklamer er en god ide?

Læs her, hvordan du slipper for de fleste reklamer i Windows 10: Sådan slipper du for reklamer fra Microsoft i Windows 10

Ikke første gang

Det er langt fra første gang, at Microsoft er taget i at udsende reklamer i Windows 10.

Reklamer for spillet Tomb Raider, der kan købes i Microsofts app-butik, blev vist på folks login-skærm, der vises "anbefalede apps" i startmenuen og i proces-baren.

Microsoft selv forklarer til mediet The Verge, at reklamen for OneDrive skal ses som et "tip", så "Windows 10-brugere nemt kan få informationer om lagerplads i skyen."

Læs også: Her er alle de skjulte afgifter i 'gratis' Windows 10

Ligeledes fortæller Microsoft, at du nemt kan slå reklamerne fra.

Med Windows 10 som et gratis system, ligger store dele af Microsofts profit i abonnementstjenester som Office 365 og OneDrive.

Derfor giver det også mening, at Microsoft forsøger at lokke så mange som muligt til at vælge cloud-tjenesten, omend det er et brud på normen om, at et styresystem som helhed er reklamefrit.

Har du set reklamer i Windows 10 og hvilke?

Læs også: Gør Windows 10 privat: Sådan stopper du Microsoft i at snage i dit privatliv

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos