Bilka sælger dansk netmusik for en krone

Efter et års forsinkelse er den storstilede danske musiktjeneste Phonofile klar til at sælge musik over nettet. Første partner er Dansk Supermarked, som gennem varehuskæderne Føtex, Bilka og A-Z har sat 130.000 musiknumre til salg. Blandt slagtilbuddene er flere danske musiknumre til en krone stykket.

Sange fra danske Zididada, Lars Lilholt og barnestjernen Anne er blandt de musiknumre, man kan købe for en krone i nye onlinebutikker fra varehuskæderne Føtex, Bilka og A-Z.

Som en del af Dansk Supermarked har de tre varehuskæder indgået et samarbejde med den storstilede musiksatsning Phonofile, som har opbakning fra den samlede danske musikbranche.

Phonofile skal fungere som infrastruktur for salget af dansk musik gennem en række partnere, og aftalen med Dansk Supermarked er den allerførste af sin slags.

130.000 musiknumre

- Vi har arbejdet på det i lang tid, så det er rart at være ude. Vi har kæmpet med både teknik og rettigheder, men nu er vi endelig klar, siger Jesper Bang-Olesen, direktør for Phonofile.

Det var oprindeligt planen, at Phonofile allerede skulle være klar sidste sommer.

I første omgang er 130.000 musiknumre, heraf 43.000 fra danske kunstnere, sat til salg gennem de tre varehuskæder. Både danske og internationale kunstnere fra pladeselskaberne BMG, Warner og EMI er med i onlinebutikken, mens Sony og 40.000 numre yderligere kommer til i løbet af nogle uger.

Hos Bilka håber produktchef Henrik Pii Olesen, at onlinesalget kan være med til at kompensere for det faldende salg af fysiske cd'er i Dansk Supermarkeds butikker.

- Vi ved, at TDC ikke har haft så stor succes med deres projekt, men vi synes, at vores onlinebutik er meget brugervenlig, og igennem Phonofile har vi fået et meget tæt samarbejde med pladeindustrien, siger han.

Dansk Supermarked valgte Phonofile efter først at have overvejet den internationale leverandør OD2, som TDC Musik benytter sig af.

Tilbudsaviser skal sælge netmusik

Henrik Pii Olesen satser på skabe kendskab til musikbutikken gennem de ugentlige reklameaviser fra Føtex og Bilka, der er de to mest læste af sin slags i landet.

- Når vi først sender vores tilbudsavis ud hver uge med tilbud på musik, så skal kunderne nok komme. Jeg føler, at vi er rigtig godt rustede til at markedsføre det her tiltag, siger Henrik Pii Olesen.

Prisen for et enkelt musiknummer ligger mellem seks og 15 kroner, mens enkelte slagtilbud kan fås for en krone stykket. Download af hele albums vil ifølge Dansk Supermarked være omkring 30 procent billigere end at købe musikken i butikken.

Phonofile har i mere end et år arbejdet på aftalen med Dansk Supermarked, og Henrik Bang-Olesen er glad for at få Bilka, Føtex og A-Z som de første forhandlere af selskabets produkt

- Supermarkedet har hidtil været et sted, hvor man som lille kunstner og pladeselskab ikke kunne komme ind. Nu kan de forretninger, der sælger mest musik i Danmark overhovedet, også tage nye og smalle kunstnere ind, siger han.

I løbet af sommeren vil de tre varehuskæder øge udbuddet af musik med 100.000 sange, og inden årsskiftet er det planen, at der skal være 300.000 stykker musik til salg over nettet.

Sangene kan downloades i enten MP3- eller WMA-format alt efter, hvilket format kunstnerens pladeselskab har besluttet sig for.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos