Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fejl i batteribank bag kæmpenedbrud hos NNIT og DSB

Det var en konfigurationsfejl i en batteribank, der for godt en uge siden fik NNIT's servere til at gå ned.

Det vakte opsigt, da NNIT's servere i for godt en uge siden gik helt i sort.

Serverne crashede pludselig, og strømudfaldet fik blandt andet DSB's billetssystemer til at gå i sort.

Nu fortæller Hans-Henrik Langsted, corportate vice president i NNIT, til ITWatch, at nedbruddet skyldtes fejl under en test af nødberedskabet.

NNIT anvender tre strømstyringsenheder - UPS'er - og kan hente energi fra entet elnettet, fra de såkaldte batteribanker eller fra nødgeneratorer.

Standardtesten skulle simulere en strømafbrydelse, hvor en UPS omgående skulle slå over på batteridrift, mens en anden skulle genstarte en død nødgenerator.

Det gik imidlertid ikke som planlagt.

"Vi har lige fået implementeret nye og mere moderne UPS'er, og det viser sig, at den ene batteribank ikke er korrekt installeret. Det var den ene fejl. Den anden fejl er, at en batteribank normalt lader op til 100 procent., når bystrømmen er tilgængelig, men på grund en konfigurationsfejl er de under demonstrationen kun blevet opladet med 25 procent.," fortæller Hans-Henrik Langsted til ITWatch.

Det betyder, at batteriet ikke har strøm nok til at genstarte generatoren, mens den anden bliver overbelastet.

Læs også:

Se billedet: Her ramte entreprenør et fiberkabel fra TDC - skabte store it-problemerne hos bankerne og Nets

Danske netbanker og Nets ramt af massive it-problemer: Her er årsagen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere