Derfor ender danske it-projekter i kaos: Sådan får vi bugt med it-skandalerne

Mange af de offentlige it-projekter ender i kaos og skandaler af de stort set samme grunde. Her er opskriften på undgå dem.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Gennem de seneste 20 år har Danmark været vidne til en lang række it-skandaler, der tilsammen har kostet de danske skatteydere flere milliarder kroner.

Og det er ofte de samme ting, der er gået galt i de nyere skandaler.

Det mener professor på IT-Universitetet, Søren Lauesen, der er klar med det, som han kalder for et ‘udkast' til en rapport om skandalerne.

Her har han gennemgået fem skandaleramte it-projekter og fundet frem til 36 såkaldte ‘diagnoser', der har været årsag til problemerne i de fem projekter.

Det drejer sig om Den Digitale Tinglysning, Rejsekortet, PolSag, EFI samt Sundhedsplatformen.

Søren Lauesens fem hovedkonklusioner er:

- Projekterne identificerer ikke brugernes behov.

- Projekterne beskriver ikke krav, der dækker brugernes behov.

- Projekterne vil opnå alt på én gang.

- Brugergrænsefladerne designes alt for sent.

- Der opstår for mange overraskelser, når forskellige systemer integreres.

Gaber over alt for mege

I en meddelelse peger Søren Lauesen på Sundhedsplatformen som et eksempel på et projekt, der gik galt, fordi det gabte for vidt fra første spadestik.

Projektet blev sat i drift med en pilottest på to forskellige hospitaler med i alt 8.000 brugere, hvilket ifølge Søren Lauesen var alt for mange.

"Man skulle have lavet en pilottest med én eller to afdelinger, hvor man kunne have fundet ud af, hvad der var svært, og hvad man skulle gøre ved det, for så kunne man have holdt brugerne i hånden og hjulpet dem igennem. Det kan man ikke med flere tusinde brugere," siger han.

Ifølge professoren rammes mange it-projekter i det private erhvervsliv iøvrigt af de samme problemer.

Her er man til gengæld meget bedre til at lukke de fejlagtige it-projekter ned, inden de for alvor begynder at udvikle sig.

Her er det offentlige meget mere tilbøjelig til at lade stå til og fortsætte, til det for alvor går galt med kæmpehavarier.

"Det gør man ikke i det offentlige på grund af for eksempel bevillinger, finanslov, eller at man er nødt til at holde en pæn facade. På de punkter kunne det offentlige godt lade sig inspirere," lyder det fra professoren.

Rambøll konkluderede for et års tide siden desuden, at de offentlige chefer i store træk er en vigtig del af et usundt system, hvor det først og fremmest handler om at tørre ansvaret af sig og holde lav profil.

Det kan du læse mere om her: Offentlige topchefer står i vejen for it-udvikling: Derfor tør de ikke tage it-chancer

Der har gennem årene været mange forskellige bud på, hvad der går galt i de offentlige it-projekter, men it-skandalerne er ikke stoppet af den grund.

Det kan du læse mere om her: Vi får nok aldrig brugt med statens it-katastrofer.

Du finder Søren Lauesens udkast til en rapport her: Damage and damage causes in large IT government projects.

Læs også:

Bekymret professor: Problemerne med de offentlige it-systemer er langt større end vi tror

Statens It-projektråd: De statslige it-skandaler vil fortsætte, hvis ikke der bliver ændret på basale forhold

Professor: Det offentlige har selv ansvaret for mange af de store it-katastrofer.

Computerworld-læsere: Derfor plages det offentlige stadig af ekstremt dyre it-skandaler.

Statens It-projektråd: De statslige it-skandaler vil fortsætte, hvis ikke der bliver ændret på basale forhold.

Få så stoppet de offentlige it-skandaler - det kan ikke blive ved

Danmarks nye regering: It og den store digitale omstilling bliver et gennemgående tema i arbejdet - her er it-planerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job