Større end WannaCry: Hundredetusinder af uvidende ofre tjener penge til hackere

Hackerne bag WannaCry-angrebet var ikke de første til at gøre brug af de lækkede NSA-exploits. To uger før gjorde hackere i al stilfærdighed hundredetusinder af computere til krypto-valuta-indsamlende slaver ved hjælp af den samme sårbarhed.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Det omfattande WannaCry-angreb har på få dage spredt ransomware i hele verden og sat fokus på lækagen af NSAs Windows-exploits.

Men hackerne bag er ikke de første, der har udnyttet den sårbarhed, der har gjort WannaCry-angrebet muligt.

To uger før den verdensomspændende ransomware-bølge skabte overskrifter, begyndte ukendte gerningsmænd at bruge den samme sårbarhed i SMB-protokollen til at inficere hundredetusinder af maskiner med en langt mere stilfærdig malware under det mundrette navn Adylkuzz.

Adylkuzz er en såkaldt "miner", der i modsætning til WannaCry ikke kræver løsesum.

I stedet lægger malwaren ubemærket beslag på en del af offerets computer-kraft og bruger den til at, ja, mine krypto-valutaen Monero.

Monero-valutaen fungerer på samme måde som den mere kendte krypto-valuta Bitcoin, og mining betyder kort fortalt, at en computer sættes til at udføre avancerede beregninger mod betaling i de digitale, anonyme penge.

Sikkerhedsfirmaet Proofpoint opdagede Adylkuzz-angrebet i forbindelse med efterforskningen af den globale ransomware-bølge, og den krypoto-valuta-genererende malware er ifølge firmaet mere udbredt end WannaCry.

"Angrebet er stadig i gang. Det vækker betydeligt mindre opsigt end WannaCry, men det er stort og potentielt meget forstyrrende," skriver Proofpoint i en redegørelse.

Med malware skal malware fordrives

Adylkuzz kan skabe store forstyrrelser i ofrenes systemer, da mining-processen trækker store veksler på processorkraften.

Samtidig er den sværere at opdage, da den i modsætning til ransomware kører i baggrunden og ikke gør opmærksom på sig selv.

Det er dog ikke så skidt, at det ikke er godt for noget.

Når en computer bliver inficeret med Adylkuzz, lukker malwaren så at sige døren efter sig, og EternalBlue-exploitet kan således ikke bruges på et system, der allerede kører Adylkuzz.

Derfor har de mange ofre for den anonyme mining-malware været immune overfor WannaCry.

Mere på vej

Ifølge Proofpoints redegørelse er der udover Adylkuzz flere angreb i gang, der bruger EternalBlue til at installere minere på intetanende brugeres computere.

Samtidig er nye versioner af WannaCry dukket op med forbedret kode uden den killswitch, der var med til at begrænse det oprindelige angreb.

Angrebene har dog alle det tilfælles, at man kan beskytte sig mod dem ved at opdatere sit Windows-system.

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Læses lige nu

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemudvikler (frontend)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S