Stein Bagger trækker igen overskrifter: Computerworld var med helt fremme i afdækningen af IT Factory - her er den dramatiske historie

IT-Factory-sagen trækker igen opmærksomhed, men hvad handlede danmarkshistoriens mest spektakulære sag om it-svindel i virkeligheden om? Computerworld var med helt fremme i afdækningen af Stein Bagger. Journalist Jacob Ø. Wittorf fortæller historien, som han oplevede den fra første parket.

Artikel top billede

(Foto: © Søren Jonesen, photo + co /)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien bag IT Factorys vilde opstigning – og hvordan Baggers DIaaS-eventyr narrede it-branchen.
  • Derfor overså investorer, kunder og medier advarslerne før Danmarks største it-svindel eksploderede.
  • Detaljerne om leasing-karrusellen, Interpol-efterlysningen og Baggers dramatiske selvovergivelse i Los Angeles.
1.075
5:30 min
Det var 1. december 2008, og jeg var lige mødt ind på arbejde, da der pludselig gik et sus gennem Computerworlds redaktion.

”Stein Bagger er forsvundet og er blevet efterlyst af Interpol,” blev der råbt gennem redaktionslokalet, og med ét blev hele nyhedsmaskinen sat i gear.

En lidt mat stemning, der for nogles vedkommende var påvirket af weekendens julefrokoster, blev øjeblikkeligt afløst af en symfoni af kværnende tastaturer og telefonsamtaler med kilder.

Det er nu snart 18 år siden, men historien om IT Factory og Stein Bagger er på ingen måde død, og i øjeblikket tiltrækker den sig igen opmærksomhed, efter at en ny TV 2-serie genopruller historien om danmarkshistoriens mest spektakulære sag om it-svindel.

[articlelink id="294200" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Fra konkursbo til funklende stjerne
Da samtlige danske medier gik i breaking 1. december 2008, var det de færreste danskere, der havde hørt om Stein Bagger.

Altså medmindre de læste Computerworld.

For på daværende tidspunkt havde Computerworld gennem en årrække dækket IT Factorys opstigning fra konkursbo i begyndelsen af 00’erne til pludselig at blive en funklende stjerne på den danske erhvervshimmel.

IT Factorys succes skyldtes, hævdede Stein Bagger, et særligt forhold.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse