Flextronics lukker Pandrup-fabrik

Den nordjyske elektronikfabrik Flextronics lukker og slukker for sin fabrik i nordjyske Pandrup efter flere måneders akut krise. 330 medarbejdere mister jobbet, efter det er kikset for ledelsen af få hentet investorer ind.

Trods ihærdige forsøg på at redde livet må ledelsen af den nordjyske elektronik-fabrik Flextronics i Pandrup erkende, at løbet er kørt.

Det kriseramte selskab lukker og slukker og fyrer samtlige 330 medarbejdere efter de seneste forsøg på at finde en løsning er kuldsejlet.

Det er planen, at den gradvise nedlukning vil vare resten af året. Det forventes, at al produktion på den nordjyske fabrik - som blandt andet producerer elektronisk for Kiss Technology - er ophørt inden jul.

Krise begyndte i januar

Krisen for den nordjyske elektronikfabrik - der engang var en af Danmarks største it-arbejdspladser med mere end 1.000 medarbejdere - begyndte i januar, da elektronikproducenten Flextronics med hovedkontor i Singapore besluttede at trække sig ud af Pandrup, hvor der hovedsageligt blev produceret mobiltelefoner.

Men hovedkunden Siemens krævede billigere telefoner og flyttede derfor produktionen til et land med lavere løn-omkostninger.

Det fik straks Flextronics til at fyre 700 af sine 1.000 medarbejdere.

Samtidig gik administrerende direktør Peter Hinrup omgående på jagt efter nye investorer til at fortsætte fabrikken.

Fokus var dengang på avanceret forbrugerelektronik - ikke mindst fordi Flextronics blandt andet har produceret dvd-afspillere for danske Kiss Technology.

Søgte management buy-out
Der var oprindeligt snak om 1. april som skæringsdatoen, hvor en management buy-out skulle være på plads, men datoen er senere blevet rykket et par gange.

Det nordjyske selskab hed oprindeligt Dancall og var en af drivakslerne i Nordjyllands position som centrum for mobiludvikling.

Dancall blev købt af Bosch Telecom, som i 2000 solgte virksomheden, så Siemens overtog udviklingsafdelingen, mens Flextronics overtog produktionen mod, at Siemens lagde en storordre på 20 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S